A A+ A++

Podsumowanie projektu pt.: „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”

26.04.2024

Trzydzieści miesięcy od przystąpienia miasta Stalowej Woli do realizacji projektu pt.: „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli” o wartości 15 328 498,86 zł, nastąpiło podsumowanie podjętych w tym czasie działań, finansowanych ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz z budżetu państwa.  

Przystępując do tego ogromnego projektu pod koniec 2021 roku byliśmy pełni obaw co do wagi przedsięwzięcia, które będzie spoczywać na naszych barkach. Wkraczaliśmy w coś zupełnie nowego, w trudny projekt, który miał przynieść wiele pozytywnych zmian. Dzisiaj z dumą podsumowujemy to, co się wydarzyło dzięki środkom Norweskiego Mechanizmu Finansowego i funduszom budżetu państwa. Udało się zrealizować coś, co przerosło nasze oczekiwania i nadzieje płynące z uruchomienia tak dużych środków dla Stalowej Woli. Kończący się projekt zostawia w naszym mieście ślady namacalne – przeprowadzone remonty i liczne środki trwałe oraz te, których nie da się zmierzyć, a którymi są nowa wiedza, doświadczenie i rozwój. Była to bardzo ważna lekcja dla Mieszkańców i miasta Stalowej Woli. Lekcja, z której wychodzimy ubogaceni i gotowi do realizowania kolejnych „modelowych rozwiązań na trudne wyzwania” – podsumował projekt Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. 

Projekt był realizowany w okresie od 01.11.2021 r. do 30.04.2024 r. i miał na celu poprawę rozwoju lokalnego i instytucjonalnego Stalowej Woli. W ramach przygotowania została przeprowadzona diagnoza potrzeb z udziałem ponad tysiąca osób, zorganizowano szczegółowe badania, m.in. ankiety i pogłębione wywiady oraz opracowano “Regulamin wdrażania projektu” wraz ze wzorami dokumentów. Za powodzenie projektu odpowiedzialny był Wydział Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta, który został utworzony specjalnie na potrzeby projektu. 

Efektami projektu są: rozwój oferty miasta dla młodych, rozwój współpracy na linii nauka-biznes, rozwój usług społecznych oraz zbudowanie marki miasta SMART, zrównoważony rozwój miasta, rozwój aktywności lokalnej i wsparcie seniorów, wytworzenie dobrego klimatu do współpracy międzysektorowej, do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki 4.0 opartej na wiedzy.  

Podmiotami i partnerami finansowymi zaangażowanymi w realizację projektu byli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Aktywności Seniora, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, Stowarzyszenie STREFA SPOTKAŃ, Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej INTEGRACJA, Stowarzyszenie Przyjaciół Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie POKÓJ I DOBRO oraz Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM. Wsparcia w realizacji projektu udzielało także jedenastu partnerów niefinansowych: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Miasto Gdynia, Gmina Zaleszany, Aeroklub Stalowowolski, Nadleśnictwo Rozwadów, Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli, Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o., Stowarzyszenie UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w Stalowej Woli, Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej SZANSA, Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Niesłyszących SURDOSTAL. 

Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 20142021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to: innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca; integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa, środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna, kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa oraz sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne. 

Więcej na: www.norwaygrants.pl 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDiamentowy pył jako kontrast w rezonansie magnetycznym
Następny artykułUtrudnienia drogowe w Poznaniu – co musisz wiedzieć?