W zrewitalizowanej przestrzeni Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Silesianka“ – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.
Podsumowali projekt Silesianka. Dzięki niemu powstały 34 punkty widokowe [ZDJĘCIA]
Głównym celem projektu było stworzenie nowego i kompleksowego transgranicznego produktu turystycznego – szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia. To udało się osiągnąć poprzez wybudowanie nowych wież widokowych i połączenie wszystkich dotychczasowych wież z obszaru Euroregionu Silesia za pomocą odpowiednych środków.
Gości konferencji powitali oraz wygłosili słowo wstępne: I zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego Izabela Kalinowska, Libor Helis (burmistrz Miasta Odry, członek Zarządu Stowarzyszenia „Euroregion Silesia – CZ”), wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki oraz senator Republiki Czeskiej i wójt gminy Bolatice – Herbert Pavera.
O osiągniętych celach projektu “Silesianka” opowiedzieli koordynatorzy ze strony polskiej i czeskiej Roman Tománek (główny menadżer projektu) i Daria Kardaczyńska – lider zespołu projektowego z ramienia Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry.
– 30 września kończymy ten trzyletni projekt i tak, jak powiedział Roman, pracy było bardzo dużo. W pewnym momencie byliśmy na siebie źli, bo wiele rzeczy było do realizacji. Kiedy jednak okazało się, że ogłoszono kolejny nabór wniosków do programu INTERREG, nie mogliśmy przepuścić okazji. Realizując projekt “Silesianka” już przychodziły nam pomysły, co moglibyśmy robić dalej – powiedziała Daria Kardaczyńska, zapowiadając kolejne kroki.
– Jesteśmy instytucją, która starała się projekt wymyślić, ale bez obiektów na szlaku i bez instytucji, które nimi zarządzają, nie byłoby tego efektu. Na symbolicznej mapie można zobaczyć lokalizacje obiektów, każdy jest inny, piękny. Jedne są niskie, inne wysokie, metalowe, drewniane. Są też obiekty historyczne w przepięknych miejscach, ale też bardzo industrialne. Ale najważniejsze, że pomiędzy tymi obiektami jest wiele różnych miejsc i atrakcji, do których chcemy, aby turyści także zaglądali – podkreśliła Daria Kardaczyńska.
Szlak wież i platform widokowych
Projekt “Silesianka” obejmował 23 obiekty czeskie i 11 polskich. Powstał w ten sposób szlak wież i platform widokowych po obu stronach granicy. Oczywiście oprócz samych obiektów, projekt zakładał stworzenie produktu turystycznego i jego odpowiednią promocję. To się udało, bo już dziś wielu turystów podróżuje wytyczonym szlakiem (głównie samochodem lub rowerem).
Choć jeden projekt się kończy, już 1 października rozpocznie się kolejny “Poznaj naszą Silesiankę”, który będzie jeszcze bardziej promować szlak “Silesianka”. – Zdecydowaliśmy się na maksymalny możliwy termin, czyli do końca grudnia 2023. To projekt przede wszystkim nastawiony na rozwój i promocję tego produktu, szczególnie po trudnych czasach covidowych dla turystyki – zapowiedziała Daria Kardaczyńska.
Podczas konferencji goście i partnerzy poczęstowali się wyjątkowym tortem z wizerunkiem maskotki “Silesianki”, a także wzięli udział w dyskusji i spotkaniu na temat współpracy transgranicznej na lata 2021-2027.
Gdzie zobaczysz “Silesiankę”?
Szlak wież i platform widokowych obejmuje 11 obiektów po stronie polskiej. Są to:
– wieża widokowa w Baborowie
– wieża widokowa w Starym Ratuszu Miejskim w Głubczycach
– platforma widokowa w Grabówce
– wieża widokowa na Granicznych Meandrach Odry
– dwupoziomowa platforma widokowa w Mszanie
– wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich
– wieża i platforma widokowa w Pogrzebieniu
– platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
– wieża widokowa w ruinach zamku w Tworkowie
– wieża widokowa we Włodzieninie
– Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śląskim
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS