Od 10 października
Od 10 października cała Polska będzie w żółtej strefie, co ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to nowe obostrzenia w całym kraju. Będą obowiązywać także we Wrocławiu.
MASECZKI
Obowiązek zakrywania ust i nosa , przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego (również w samolotach, statkach, samochodach, jeżeli podróżują nim osoby niezamieszkujące wspólnie)
- w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
- na drogach i placach,
- na terenie cmentarzy,
- promenad, bulwarów,
- miejsc postoju pojazdów,
- parkingów leśnych (nie obowiązuje na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży),
- na terenie nieruchomości wspólnych,
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (administracja publiczna, sądy, budynki kultury, kościoły, ośrodki zdrowia, poczty, szkoły),
- w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach.
Zakrywanie ust i nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej obowiązuje zdecydowaną większość obywateli. Wyjątkiem są osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim.
IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ZGROMADZENIA
- Udział w imprezach okolicznościowych może brać udział maksymalnie 75 osób (od 17 października).
- W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób, z zachowaniem dystansu 1,5 metra i obowiązkowymi maseczkami.
TRANSPORT PUBLICZNY
- W transporcie publicznym może przebywać maksymalnie 50% dopuszczalnej liczby pasażerów.
KULTURA, ROZRYWKA I SPORT
- W teatrach, kinach i na wydarzeniach sportowych może przebywać max 25% całej widowni, noszenie maseczek jest obowiązkowe.
- Na basenach może przebywać 75% maksymalnej liczby osób.
- Na siłowniach może przebywać 1 osoba na 7m2.
- W konferencjach i wystawach obowiązuje limit 1 osoby na 4m2
RESTAURACJE
- Limit 1 osoby na 4m2
FRYZJERZY, KOSMETYCZKI, SALONY TATUAŻU
- Może przebywać wyłącznie personel i obsługiwani przez niego klien
Czytaj też: Co można załatwić w urzędzie zdalnie?
– Epidemia jest, była i będzie. I musicie to zaakceptować. Dla Was nie stanowi to najczęściej zagrożenia, natomiast powinniście mieć szacunek i solidarność do innych osób. Do kolegów, którzy mogą być po ciężkich chorobach, a szczególnie dla dziadków i bliskich, którzy najczęściej są obciążeni różnymi chorobami – powiedział prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w nagraniu do uczniów związanym z zachowaniem bezpieczeństwa w szkole. – Wy możecie przenieść bezobjawowo na nich zakażenie i ich los zależy od tego czy nosicie maseczki, myjecie ręce i utrzymujecie dystans. Rozumiem, że w szkole jest to bardzo trudne. Szanujmy się nawzajem i zachowujmy solidarność społeczną – zaapelował ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu im. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.
Gdzie nie trzeba nosić maseczek?
Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że istnieje kilka wyjątków pozwalających na ściągnięcie maseczki w miejscu publicznym. Nie musimy zakrywać nosa w restauracji lub barze, gdy siedzimy przy stole pijąc lub spożywając posiłek. Należy jednak nosić maseczkę do momentu zajęcia miejsca przy stoliku.
Nie trzeba nosić maseczki:
- w samochodzie jeżeli podróżują nim osoby z jednego gospodarstwa domowego
- na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży, ale z zachowaniem dystansu
- w zakładzie pracy, jeśli nie ma się styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
- w trakcie spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
Kto nie musi nosić maseczki?
Zakrywanie ust i nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej obowiązuje zdecydowaną większość obywateli. Wyjątkiem są osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim.
Maseczek nie muszą również nosić osoby mające problemy z samodzielnym zakryciem lub odkryciem ust lub nosa.
Strefy żółte i czerwone
Ze względu na wzrost liczby stwierdzonych zakażeń koronawirusem wprowadzono żółte i czerwone strefy odpowiadające większemu przyrostowi pozytywnych wyników testu na wirusa SARS-CoV-2. Tam obowiązują większe obostrzenia, które dotyczą m.in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu.
Od 10 października w strefie żółtej jest cała Polska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS