A A+ A++

Koncepcja podróży w czasie, popularna w filmach science fiction takich jak „Terminator”, „Donnie Darko” czy „Powrót do przyszłości”, od dawna fascynuje zarówno naukowców, jak i miłośników fantastyki. Do tej pory uważano, że podróże w czasie są niemożliwe ze względu na powodowanie paradoksów, takich jak słynny Paradoks Dziadka. Jednak nowe badania prowadzone przez Germaine Tobar z Uniwersytetu w Queensland w Australii sugerują, że podróże w czasie są teoretycznie możliwe bez występowania tych paradoksów.

Paradoks Dziadka, polegający na niemożliwości istnienia osoby, która cofnęła się w czasie i uniemożliwiła spotkanie swoich rodziców, stanowił główną przeszkodę w teoriach dotyczących podróży w czasie. Tobar, skupiając się na koncepcji procesów deterministycznych w czasoprzestrzeni, postuluje, że czasoprzestrzeń może dostosować się w taki sposób, aby unikać tych paradoksów.

Oznacza to, że nawet jeśli podróżnik w czasie podjąłby działania mające na celu zmianę przeszłości, wszechświat sam w sobie znajdowałby sposób na eliminację paradoksów.

Według obliczeń Tobara, jeśli na przykład podróżnik w czasie próbowałby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, wszechświat skorygowałby przebieg wydarzeń w taki sposób, aby choroba znalazła inną drogę rozprzestrzeniania się. To sugeruje, że podróżnicy w czasie mogliby w przeszłości robić co im się podoba, bez obawy o tworzenie paradoksów.

Chociaż model ten opiera się na złożonych obliczeniach matematycznych, praktyczne aspekty zmiany przestrzeni i czasu w celu umożliwienia podróży w czasie pozostają wyzwaniem dla naukowców.

Znany fizyk Stephen Hawking również wierzył w możliwość podróży w czasie, a nowe badania Tobara potwierdzają tę tezę. Technologia umożliwiająca podróże w czasie pozwoliłaby na interakcję z przeszłością i jej zmianę, przy czym wydarzenia te byłyby odbudowywane zgodnie ze zmianami dokonanymi przez podróżników.

Konsekwencje tych odkryć są ogromne. Podróże w czasie z zachowaniem wolnej woli mogą być logicznie możliwe w naszym wszechświecie, nie powodując przy tym paradoksów. Chociaż ta koncepcja pozostaje w dużej mierze teoretyczna, otwiera nowe możliwości w dziedzinie fizyki i przybliża nas o krok do zrozumienia zasad rządzących czasem. To ekscytujące odkrycie w dziedzinie teoretycznej fizyki może zrewolucjonizować nasze postrzeganie czasu i przestrzeni, otwierając drzwi do nowych, niezbadanych obszarów nauki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto odpowiedziało radnemu, który chciał się dołożyć do organizacji sylwestra pod gwiazdami. Wylicza koszty i przeszkodę formalną
Następny artykułKoszykarska nadzieja z Ustronia. Sara Ząber i jej przygoda z NBA