A A+ A++

A. Hlebowicz, „Podróż na Wschód”.

Pamiątki po zamordowanych Polakach oraz innych narodowościach stanowią ważny element kultury krajobrazu Wschodu, a cmenatrze ze szczątkami są obiektem obdarzanym wręcz religijnym szacunkiem. Do niedawna – podczas trwania komunizmu – nie wolno było o nich mówić i pisać. Współcześnie należy dołożyć starań, by pamięć o wielu zbrodniach sowieckich nie przeminęła.

Wydana w Warszawie w 2021 roku przez IPN recenzowana książka, ukazuje historię naszego narodu i pozostałości polskości na Wschodzie.

Opisana w książce podróż na Kresy (znajdziemy tu wyjaśnienie i zakres terminu Kresy) w skrótowy sposób odkrywa ślady m.in. działalności kapłanów polskich na tych terenach. Jednakże zasięg geograficzny opisany w książce jest ogromny, bo wspomina się np. Karelię, Kazachstan, czy Syberię. Główny akcent położony jest, jak się wydaje, na miejsca martyrologii naszego narodu, a w szczególności zestawienie pochówku Polaków zabitych przez ZSRS. Koniec treści kończy wyjaśnienie zmiany używania terminologii „sowiecki” na „radziecki”, co dla wielu będzie odkryciem tej zmiany. Co więcej, opisano także cały mechanizm zbrodniczy systemu totalitarnego, GUŁagi oraz bohaterstwo – a raczej męstwo wielu Polaków. Do duchowego heroizmu dążyło wielu Polaków (nawet błogosławionych) – w takim połżożeniu zastała ich ekspansja ZSRS na tereny polskie. Łączy się to z teraźniejszością i smutną obserwacją, że żyjących tu Polaków jest coraz mniej. Krytycznie o tym zjawisku trzeba pisać, aby nie zapomnieć o polskości.

Zaliczana pozycja do serii „Biblioteka Biuletynu IPN” – Tom 9 – składa się z czterech części. 512 kolorowych stron ze zdjęciami stanowią pracę (36 rozdziałów) autora Adama Hlebowicza (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), znanego z poprzednich publikacji: „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991” (2021), czy „Kościół w niewoli. Kościół rzymskokatolicki na Białorusi i Ukrainie po II wojnie światowej” (1991) oraz „Wielkie Księstwo Pana Boga i okolice” (2004). Już sam fakt, że wydaje daną książkę Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wskazuje rangę i wagę tematu. Uzupełnieniem treści na końcu stanowią: Słownik wybranych postaci, Wykaz skrótów, Bibliografia, Indeks osób, Indeks miejscowości.

Zbrodnie systemu komunistycznego były jak dotąd znane dzięki organizacji „Memoriał”, czasy się jednak zmieniają (obecnie w Rosji zakazano jej działalności), oby nie powrócił dawny terror. Oprócz martyrologi w ksiażce poruszane są też turystyczyczne tematy, zachęcające do odwiedzenia m.in. miasta Humań, a także opisujace ciekawostki, jak o pisarce Marii Rodziewiczównie, czy o siostrze Paderewskiego. Napisany o Lwowie rozdział zaciekawi z pewnością wybrednych i nie trzeba specjalnie do odwiedzenia tego miasta zachęcać. Podróż na Wschód czytelnik przeżyje, gdy z sentymentem wspomni się dawne lata i będzie to dobrze (na lekturę) wykorzystany czas.

Wydawnictwo: IPN

Ocena recenzenta: 5/6

Paweł Marek

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Dąbrowa Górnicza: Zmiany na Sobieskiego w rejonie CH Pogoria
Następny artykułNiedziele handlowe w 2022 roku. Czy 6 lutego to niedziela handlowa?