Oman oblany z dwóch stron Morzem Arabskim, graniczy z Arabią Saudyjską, Jemenem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Próżno szukać tu wpływów z sąsiedniego Dubaju. Sułtanat nie ma ambicji wznoszenia najwyższych i najbardziej spektakularnych nowoczesnych budowli, aby zadziwić świat. Sułtan Kabus ibn Sa’id, który przez 40 lat, do 2020 roku rządził krajem, wydał rozporządzenie, aby nowe obiekty budowane były w starym stylu.
Najbezpieczniejsze miejsce na świecie
Przyjeżdżając więc do tego kraju, możesz mieć wrażenie, że oto zanurzasz się w świecie, którego już nie ma. Jakby XXI wiek jeszcze tu nie zawitał. Jeśli więc lubisz klimat orientu, przygotuj się na podróż pełną zachwytów, bo czeka tu na ciebie nie tylko niezwykła architektura, łącząca wpływy portugalskie i muzułmańskie, ale także piękne plaże, fiordy wyłaniające się wprost z Morza Arabskiego, Wielki Kanion Omanu, pustynia, która powinna być obowiązkowym punktem programu i mieszkańcy. Omańczycy uchodzą za przyjacielskich i spokojnych, kraj od lat uznawany jest za najbezpieczniejsze miejsce na świecie, a nawet nazywany jest Szwajcarią Bliskiego Wschodu. Dlaczego? Sułtan Kabus ibn Sa’id przyjął politykę “zero konfliktów” i tylko jednego roku gościł u siebie przywódców USA, Arabii Saudyjskiej, Izraela i Iranu. Znawcy mówią, że Omańczycy swoje pokojowe nastawienie zawdzięczają religii. Wyznają ibadyzm – tolerancyjny i otwarty na dialog odłam islamu.
Wielki Kanion Shutterstock/Michael Xiaos
Malownicza stolica
Myślisz, że przesadzamy? Wybierz się do Muskatu. Zwykle od stolicy kraju oczekujemy wieżowców czy innych nowoczesnych obiektów. Drapaczy chmur jak na razie tutaj nie wybudowano, trudno szukać obiektów typu Burj Khalifa, i dobrze, bo tutaj czekają na ciebie inne doznania. Nie bez przyczyny mówi się, że to najbardziej malownicze miasto w Omanie położone pomiędzy złocistymi górami a błękitnym morzem. Koniecznie trzeba odwiedzić nadmorską dzielnicę Matrah z tradycyjnym bazarem, na którym możesz poczuć prawdziwy klimat orientu, a wrażenia z wizyty w wielkim Meczecie Sułtana Kabusa pozostaną z tobą na długo. Z zewnątrz zachwycają 45-metrowe minarety i przepiękne ogrody, a wewnątrz przepych. Ozdobą świątyni są żyrandole, które wykonano z kryształków Swarovskiego. Największy z nich waży aż 11 ton. Na podłodze położono imponujący ręcznie tkany dywan, który do niedawna uznawany był za największy na świecie.
Muscat Shutterstock/Jahidul-hasan
Karaiby Orientu
Oman zyskał także przydomek „Karaiby Orientu”, a to za sprawą ciągnących się kilometrami plaż z białym piaskiem. Znajdziesz je w regionie Dhofar, a konkretnie w Salalah. Doznania w tym miejscu będą unikatowe. Wyobraź sobie. Rajskie plaże, piaszczysta pustynia i zielone góry. Zaskakujące połączenie, prawda? Poza tym miejsce to nie jest tak oblegane jak wybrzeże sąsiednich Zjednoczonych Emiratów Arabskich, możesz więc w spokoju zażywać słońca i cieszyć oko pięknymi widokami. Poza tym możesz tu podziwiać piękną rafę koralową i uprawiać sporty wodne: nurkowanie, żeglarstwo czy kajakarstwo. A spacerując brzegiem morza zobaczysz wyłaniające się z tafli wody delfiny. Salalah to nie tylko plaże. Miejscowość słynie z wyrobu kadzideł. Nazywana jest „stolicą perfum”. To właśnie tu znajdują się plantacje kadzidła wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście wybudowano także nowoczesne o wysokiej klasie hotele (to tutaj możesz spędzić urlop w formule all inclusive, wyjeżdżając np. z biurem podróży Itaka). Warto również odwiedzić dolinę Wadi Darbat, która latem zamienia się w bajeczną zieloną krainę z wodospadami. Ayn Khor jest najpopularniejszy i świetnie prezentuje się na zdjęciach.
Salalah Shutterstock/Santhosh kumar sundaresan
Odkryć “zaginione miasto” Ubar
Lubisz odkrywać tajemnice i dotknąć magii? Gdy wykupisz wycieczkę fakultatywną, wybierając choćby z bogatej oferty biura Itaka, będziesz mógł ruszyć jeepami przez pustynię Rub Al. Khali i zwiedzić „zaginione miasto” Ubar, starożytne miejsce odkryte przez archeologów w 1992 roku. Niegdyś było ważnym handlu kadzidłem. A po drodze może zobaczyć Thumrait i Wadi Dawkah – plantacje drzew kadzidłowca.
Zachwycająca przyroda
W Omanie magia wciąż się dzieje. Znajdziesz tu także drugi najgłębszy kanion na świecie. Tworzą go dwie połączone ze sobą doliny – Wadi Al Nakhur i Wadi Ghul. W Musandam – eksklawie Omanu – oddzielonej od reszty kraju Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi – będziesz mógł podziwiać fiordy. To miejsce, z górami, które wyłaniają się wprost z morza na wysokość dwóch tysięcy metrów, pokazuje, że sułtanat Omanu jest o wiele bardziej różnorodny niż wielu mogłoby się spodziewać. Będąc w tym miejscu, możesz przez chwilę poczuć się jak w Norwegii. Z tą różnicą, że nie ma lodu, a temperatury nawet zimą oscylują w granicach 23 st. C.
Pamiętając, że w Omanie panuje klimat zwrotnikowy – gorący i wilgotny na wybrzeżu oraz suchy w głębi lądu – zwróć uwagę, że najlepszym momentem na wycieczki do tego baśniowego kraju jest czas od listopada do kwietnia. W marcu i kwietniu pogoda jest najlepsza do wypoczynku, średnio panuje tam wówczas ok. 30 st. C.
Musandam Shutterstock/Bill Kret
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS