Epidemia koronawirusa jest od kilku tygodni pandemią, co oznacza, że COVID-19 jest epidemiologicznym zagrożeniem dla całego świata. Sytuacja na świecie uległa zmianom – granice państw zostały zamknięte, loty między krajami zawieszone, wiele osób zostało poddanych ograniczeniom, a niektórzy nawet całkowitej izolacji.
W tym szczególnym czasie warte uwagi są doświadczenia osób, które borykały się z epidemią już wcześniej – pierwszy krajem, który walczył z COVID-19 były Chiny. Z tego powodu Fundacja Jacka Ma oraz Fundacja Alibaba zwołały grupę medycznych ekspertów, którzy wrócili z frontu walki z pandemią. Przy ich wsparciu The First Affiliated Hospital, Zheijang University School of Medicine (FAHNZU) opublikował poradnik zawierający kliniczne doświadczenie w leczeniu nowego koronawirusa. Oferuje on porady i wskazówki dotyczące przeciwdziałania pandemii dla personelu medycznego na całym świecie.
By walka z niewidzialnym wrogiem mogła być wygrana musimy być pewni, że personel medyczny posiada wystarczające zasoby – zarówno doświadczenie, jak i technologię. Nie zapominajmy też, że szpital ma być frontem, na którym pokonamy wirusa, a nie on pokona nas – powiedział w przedmowie wydawca podręcznika prof. Tingbo Liang. Skierował on podziękowania do członków personelu FAHZU, którzy podejmując ogromne ryzyko w leczeniu pacjentów z COVID-19 zapisywali swoje codzienne doświadczenia. W ostatnich dniach do FAHZU przyjęto 104 potwierdzonych badaniami pacjentów, w tym 78 w stanie ciężkim i krytycznie chorych. Pokrzepiające jest to, że żaden z członków personelu nie został zainfekowany, nie została postawiona błędna diagnoza i nie zmarł żaden z pacjentów.
Obecnie w czasie rozprzestrzeniania się pandemii doświadczenia chińskich medyków są najcenniejszym źródłem informacji dla personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek. Izolacja, diagnostyka, leczenie, środki ochronne – wszystkie te kwestie opanowali Chińczycy jako pierwsi. Opracowanie z pewnością dostarczy wartościowych informacji osobom borykającym się z epidemią na całym świecie. Warto pamiętać o słowach wydawcy: „Ludzkość stanęła w obliczu pandemii w dobie globalizacji zasobami, doświadczeniem i lekcjami, bez względu na to kim jesteś, jest naszą jedyną szansą na wygraną. Prawdziwym remedium na tę pandemię nie jest izolacja, lecz współpraca”.
Przetłumaczona na język polski książka do pobrania „Podręcznik leczenia i prewencji COVID-19”
Urząd Marszałkowski w Toruniu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS