To było najdłuższe postępowanie przetargowe w historii Gminy Nowy Targ. Po 13 miesiącach perturbacji związanych z licznymi odwołaniami, w Ostrowsku podpisano dziś ostatnią część umowy na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii.
Do końca października 2021 roku w ponad 3500 gospodarstwach domowych – z czego około 2500 z terenu Podhala – zainstalowane zostaną instalacje fotowoltaiczne, solarne, pompy ciepła i kotły na biomasę. Cały projekt obejmuje łącznie 10 małopolskich gmin, a jego wartość opiewa na ponad 53 mln złotych.
W dniu dzisiejszym Wójt Gminy Nowy Targ – jako lider całego projektu – podpisał umowy na realizację gigantycznego zadania pn. “Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia”. Wykonawcą zadania w zakresie fotowoltaiki, solarów i pomp ciepła będzie firma „FLEXIPOWER GROUP SP. Z O.O SP. K.”, z którą podpisano umowę w dniu dzisiejszym, natomiast w zakresie kotłów na biomasę postępowanie przetargowe wygrała firma Krzaczek, z którą umowę podpisano przed trzema dniami.
Podpisanie umowy to zakończenie bardzo trudnego etapu związanego z postępowaniem przetargowym, którego rozstrzygnięcie utrudniło 8 odwołań do KIO, czas COVID, ogromna ilość oczekujących beneficjentów z łącznie 10 różnych gmin.
-Zakończenie postępowań, podpisanie umów to nie jest ostatecznie sukces, jeszcze czeka nas dużo ciężkiej pracy – tu oczywiście największa rola firmy, która wygrała przetarg. Mam nadzieję, że dorobek, doświadczenie tej firmy pozwoli w miarę skutecznie i szybko, abyśmy do końca października 2021 roku zakończyli to zadanie zgodnie z umową. Mam nadzieję, że nam się to uda. Mam nadzieję, że wkład w OZE w tym regionie podhalańskim, będzie taką naszą małą cegiełką do redukcji tego zanieczyszczenia – mówił Jan Smarduch, wójt Gminy Nowy Targ.
W dzisiejszym, uroczystym podpisaniu umowy, poza władzami Gminy Nowy Targ uczestniczyła także burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.
-Dziękujemy panu wójtowi za podjęcie się tak wielkiego zadania, jakim była organizacja i przewodzenie. Ilośćodwołań wskazywała na trudność tego postępowania, jednak widać, że Urząd Gminy w Nowym Targu dobrze sobie z tym poradził. Liczymy na to, że to nie ostatni projekt, a jeśli mamy sprawdzonego lidera, to mamy nadzieję, że będziemy również kolejne działania również jemu powierzać – mówił burmistrz Brzeska – miasta będącego jednym z 10 partnerów projektu.
Największa ilość zestawów OZE zainstalowana zostanie na terenie gminy wiejskiej Nowy Targ. To 613 zestawów fotowoltaicznych, 459 kolektorów słonecznych, 147 pomp ciepła oraz 133 kotłów na biomasę.
-Mamy deklarację, że te pierwsze kotły będą instalowane dla tych najbardziej potrzebujących mieszkańców w okresie około 2 tygodni. W przypadku instalacji fotowoltaicznych i solarnych, ten czas przygotowania będzie na pewno dłuższy, ale myślę, że wczesną wiosną będziemy mogli już myśleć o pierwszych montażach – mówił dziś Marcin Kolasa, wicewójt Gminy Nowy Targ.
Na terenie miasta Nowy Targ, w ramach tego projektu zainstalowanych zostanie łącznie 313 zestawów OZE: 127 paneli fotowoltaicznych, tyle samo kolektorów słonecznych oraz 59 pomp ciepła.
To dobra wiadomość na koniec roku i myślę, że taki prezent dla tych, którzy cierpliwie czekali na to, żeby otrzymać dofinansowanie. Zainteresowanie było spore, choć można by się było spodziewać większego poruszenia, biorąc pod uwagę skalę zjawiska występującego w Nowym Targu zanieczyszczenia – mówił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.
Instalacje cechuje atrakcyjna cena, ponadto objęte są wyjątkowo długim, 70-miesięcznym okresem gwarancyjnym, niespotykanym w przypadku instalacji komercyjnych, dlatego m.in. cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Chętnych nadal jest sporo, pomimo tego, że długi czas oczekiwania wymusił rotację i skłonił wielu wnioskujących do rezygnacji z udziału w projekcie.
-Tak naprawdę mieszkańca będzie interesować teraz tylko to, żeby dopłacić tę pozostałą kwotę do tej umownej, którą już wpłacił, a reszta jest tak naprawdę po stronie gmin i wykonawcy, cała praca – tłumaczył Marcin Kolasa –Cieszymy się, że w końcu, po najdłuższym w historii gminy Nowy Targ postępowaniu przetargowym, po 13 miesiącach podpisujemy dzisiaj ostatnią część umowy na wykonanie gigantycznej ilości instalacji OZE dla naszych mieszkańców. Myślę, że one w sposób znaczący przyczynią się do poprawy jakości powietrza, a też pozwolą naszym mieszkańcom trochę zaoszczędzić w portfelach, bo będą dopłacać ok 40% ceny tych instalacji, a ich ceny po postępowaniu przetargowym są dobre, średnio 30% niższe, niż kwoty kosztorysowe.
Dla przykładu, najczęściej wybierany rodzaj instalacji – panele fotowoltaiczne o mocy 4,76 kW – będzie kosztował mieszkańca 7 tys. 860 zł. Według wstępnego kosztorysu miało to być nawet 12 700 zł, zatem różnica jest znacząca.
-Nasza firma od blisko 10-11 lat zajmuje się instalacjami OZE. W tej chwili wykonujemy ok 50-60 instalacji fotowoltaicznych dziennie w różnych regionach Polski, do tego również kolektory słoneczne, kotły na biomasę i pompy ciepła. Przy dobrej organizacji i dobrej współpracy z gminami, myślę, że ten październikowy termin nie jest w żaden sposób zagrożony – ocenia Michał Post, prezes firmy Flexipower Group.
Przypomnijmy, że zakończenie projektu zaplanowano na koniec października 2021 roku.
Materiał filmowy – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS