A A+ A++

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się m.in. do Ministerstwa Zdrowia w sprawie problemu z ubostwem menstruacyjnym. W odpowiedzi otrzymał informację, że szpital jest odpowiedzialny za zapewnienie pacjentkom podstawowych środków higienicznych, takich jak tampony czy podpaski. Resort zdrowia wskazuje jednak, że nie są to wyroby medyczne i jak na razie nie planuje się zmian w tym zakresie. Dlatego RPO apeluje o ujednolicenie statusu prawnego artykułów menstruacyjnych.

Czy szpital ma obowiązek zapewnić podpaski pacjentkom?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienia do minister edukacji Barbary Nowackiej i minister zdrowia Izabeli Leszczyny ws. tzw. ubóstwa menstruacyjnego.Ministerstwo Edukacji zapowiedziało jednak działania, o których pisaliśmy tutaj:

W odpowiedzi jednak na pismo RPO wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, wskazał, że pacjent przebywający w szpitalu w trybie całodobowym powinien otrzymać od placówki podstawowe środki higieniczne i służące do pielęgnacji, a szczególnie w sytuacjach nagłych. Dotyczy to m.in. właśnie jednorazowych artykułów menstruacyjnych, takich jak np. podpaski czy tampony.

– Informuję również, iż zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1565) środki menstruacyjne nie są wyrobami medycznymi i na chwilę obecną nie przewiduje się świadczenia polegającego na zaopatrzeniu pacjentów w środki menstruacyjne podczas pobytu w szpitalu – dodał przedstawiciel resortu zdrowia.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że przesłana przez MZ odpowiedź jest niejednoznaczna interpretacyjne, dlatego też zasugerował, aby rozważyć jednoznacznie uregulowanie statusu prawnego środków higieny menstruacyjnej.

– Zasada pewności prawa oraz zaufania obywateli do państwa wymaga, by pacjentki miały pewność co do przysługującego im na mocy przepisów powszechnie obowiązującego prawa do otrzymania takich środków. Zasada legalizmu stanowi zaś,  by podmioty zobowiązane (co najmniej podmioty lecznicze udzielające świadczeń w trybie stacjonarnym i całodobowym) nie miały wątpliwości co do ciążącego na nich w tym zakresie obowiązku oraz źródła jego finansowania – czytamy na stronie RPO.

W swoim pierwszym piśmie Rzecznik zwrócił się także do Ministerstwa Finansów z propozycja objęcia tą samą stawką podatku VAT, czyli 5 proc., wszystkich artykułów higienicznych stosowanych w czasie menstruacji. W sprawie tej dalej czeka na odpowiedź.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDużo siedzisz? Naukowcy donoszą: sięgnij po kawę. Złagodzi przykrą dolegliwość
Następny artykułJeszcze tysiąc wolnych miejsc we wrocławskich MDK-ach! Jak zapisać dziecko?