Grupa naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przeanalizowała finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów za rok 2019. Pracę wykonali na zlecenie Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich.
Pod uwagę w opracowaniu rankingu zarządzania finansami wzięli siedem wskaźników, m.in. udział dochodów własnych w ogólnych dochodach, udział wydatków inwestycyjnych w ogólnych wydatkach, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia, czy udział środków europejskich w wydatkach.
– Autorzy rankingu koncentrują się na analizie dochodów własnych samorządów, ich wydatkach inwestycyjnych oraz wysokości unijnych funduszy pozyskanych na wykonywanie zadań. Każdy z badanych podmiotów podlega tym samym kryteriom, co pozwala na wybranie najbardziej gospodarnych jednostek samorządów terytorialnych w Polsce – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, który prezentuje Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.
W tym zestawieniu bardzo dobrze poradziła sobie podolsztyńska gmina Stawiguda. W rankingu była w kategorii gmin wiejskich. – W najnowszym zestawieniu znalazła się na bardzo dobrym drugim miejscu [w roku 2918 była czwarta]. Tym bardziej że w tej kategorii analizowaliśmy około 1,6 tys. gmin wiejskich – mówi Katarzyna Chawryło z Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, odpowiedzialna za współpracę z samorządami.
Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, twierdzi, że zawsze stawiał na pozyskiwanie środków zewnętrznych: – W naszym przypadku środki unijne stanowią bardzo dużą część naszego budżetu – komentuje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS