A A+ A++

Utrzymuje się stan alarmowy wód w Kanale Obry. Poziom wody w Obrze nadal się podnosi. W kilku miejscach woda już wylała się z kanału.

W środę, 14 lutego, Czytelnik naszego portalu poinformował o swoich obawach dotyczących wysokiego stanu wód. Jak poinformował poziom wody w Obrze ciągle się podnosi. W kilku miejscach woda już wylała się z kanału i zalała okoliczne tereny.

Poziom wody w Kościańskim Kanale Obry cięgle się podnosi. Przy moście na ulicy Marcinkowskiego wynosi dziś prawie 230 cm. Dodajmy, że nieco ponad miesiąc temu, 13.01.2024 poziom ten wynosił 210 cm, a jeszcze tydzień wcześniej 225 cm. Stan alarmowy nadal się utrzymuje. Stan wód monitorowany jest codziennie.

Najbardziej zagrożone jest jednak miejsce przy Skwerze Krimpen (koło Dudziarza), gdzie 11 stycznia, po wizji lokalnej ułożono już wcześniej worki z piaskiem. Zabezpieczono workami również ubytek ziemi w wale przeciwpowodziowym pomiędzy ul. Marcinkowskiego a mostem przy Skwerze Krimpen.

Jeśli nie dojdzie do nagłych zmian w pogodzie nie grozi nam przelanie wałów. Przypomnę, że po powodzi z roku 2010, pogłębiono koryta kanałów w mieście i w kilku miejscach podniesiono wały. Wraz ze służbami miejskimi, policją, strażakami i kierownikiem Nadzoru Wodnego w Kościanie przeprowadziliśmy dziś wizję lokalną Kościańskiego Kanału Obry od Łazienek do Skweru Krimpen oraz Kanału Ulgi. Jedynie w pobliżu mostu na dawnej drodze krajowej doszło do niewielkiego zalania ścieżki. Zgodnie z zaleceniami specjalistów wydałem dyspozycję ułożenia w tym miejscu worków z piaskiem – informował wówczas Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana.

Zalane tereny w Kościanie

Zagrożone wydają się być również tereny przy ulicy Łąkowej w Kościanie. Woda wylała się już z kanału od strony Nenufaru, aż pod łąki przy stacji paliw.

Mimo worków z piaskiem woda dociera także pod parking przy Dudziarzu, a zalane zostały także pola po drugiej stronie kanału oraz przystanie kajakowe.

Wielki problem występuje na Osiedlu Ogrody oraz na ulicy Balcera. W obu tych miejscach interweniować musieli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościanie, którzy pompowali wodę z zalanych ulic.

W odpowiedzi na przekroczenie stanu alarmowego poziomu wód Kanału Obry, 9 stycznia, zwołano posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obecni na nim byli Artur Grześkowiak, dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu oraz Marian Waligóra, kierownik Nadzoru Wodnego Wód Polskich w Kościanie. Podczas spotkania omówiono przyczyny wysokiego stanu wód i przedstawiono działania podejmowane przez Wody Polskie w celu zapobiegania powodziom na terenie powiatu kościańskiego.

Zalane tereny w Sepnie i Sepenku oraz wysoki stan wody w jeziorze Wonieść

Dodajmy, że już w grudniu zeszłego roku zauważalne było przekroczenie poziomów ostrzegawczych Kanału Obry, a także innych cieków w powiecie kościańskim. Najbardziej zalane zostały tereny wokół Sepna i Sepienka, po tym jak wylał Kanał Prut.

Wysoki poziom wody utrzymuje się również w jeziorze wonieskim, który osiągnął poziom nie widziany od kilkunastu lat.

Przypominamy także apel wydany przez Wody Polskie, w którym informują o ograniczenie do minimum poruszanie się po wałach przeciwpowodziowych.

fot. Czytelnik

Postaw kawę Kościan na sygnale

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPary półfinałowe TAURON Pucharu Polski
Następny artykułIga Świątek – Wiktoria Azarenka. Relacja live i wynik na żywo