A A+ A++

Jeśli jesteś chory i Twoje zasiłek chorobowy jest bliski wyczerpania, masz możliwość skorzystania z zasiłku rehabilitacyjnego, którego kwota zwiększyła się od 1 lipca. Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć w ZUS.

Fot. Warszawa w Pigułce

Przez pierwsze 33 dni choroby, pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od swojego pracodawcy. Następnie, przez 182 dni, lub 270 dni w przypadku gruźlicy czy ciąży, korzysta z zasiłku chorobowego od ZUS.

Jednak niekiedy pracownik potrzebuje więcej czasu na pełne wyzdrowienie. W takiej sytuacji, ma możliwość złożenia wniosku o zasiłek rehabilitacyjny, który może być przyznany na dodatkowy rok.

W pierwszych trzech miesiącach zasiłek rehabilitacyjny stanowi 90% podstawy zasiłku chorobowego. W kolejnych dziewięciu miesiącach spada do 75%. Wyjątkiem są ciężarne, które otrzymują pełne 100% zasiłku. Minimalna wysokość zasiłku nie może być niższa od wynagrodzenia minimalnego pomniejszonego o około 13%. Do lipca minimalna wysokość zasiłku wynosiła 3011,52 zł, ale od lipca podniesiona została do 3106,44 zł.

Aby złożyć wniosek, należy wypełnić formularz ZNp-7, dołączyć dokumentację medyczną oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy, a potem złożyć wszystko w placówce ZUS albo online przez PUE ZUS. Decyzja zostanie podjęta w ciągu 60 dni, więc warto złożyć dokumenty przed zakończeniem zasiłku chorobowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS wstrzymuje wypłaty. Problem dotyczy wielu osób. Wydano komunikat [05.08.2023]
Następny artykułZwycięzca Tour de Pologne odda swoją nagrodę. Tysiące trafią do ofiar powodzi