Zdający, tak jak w ubiegłym roku będą musieli zjawić się w szkole wcześniej, mieć na sobie maseczki lub przyłbice, a w kieszeni swój długopis, legitymację albo dowód. I butelkę z wodą, jeśli ktoś potrzebuje, bo w tym roku ze względów sanitarnych w szkołach też żadnego poczęstunku nie będzie. Uczniowie nie mogą również przynosić maskotek, talizmanów i książek.
Egzamin ósmoklasisty. Szczególne okoliczności
W tym roku wymagania na egzaminie ósmoklasisty mają być nieco mniejsze niż w poprzednich latach. Z języka polskiego wykreślono niektóre lektury, na matematyce nie powinno być działań na pierwiastkach oraz brył przestrzennych, a na języku obcym nie będzie na przykład czasu past perfect.
Jak się dowiedzieliśmy dyrektorzy białostockich szkół, tak jak przed rokiem, w związku z obostrzeniami, podzielili uczniów na grupy. Będą wpuszczali ich innymi wejściami o różnych porach, żeby rozładować tłok i zachować odstęp na korytarzach. Pomiędzy ławkami ma obowiązywać półtorametrowy dystans.
Centralna Komisja Egzaminacyjna organizuje egzamin ósmoklasisty po raz trzeci (po reformie Anny Zalewskiej, która zlikwidowała gimnazja, a tym samym egzamin gimnazjalny i sprawdzian szóstoklasisty). I tak się składa, że po raz trzeci okoliczności są szczególne. Dwa lata temu ósmoklasiści pisali swoje rozprawki podczas nauczycielskiego strajku. W ubiegłym i obecnie trwa pandemia koronawirusa.
Egzamin ósmoklasisty. Język polski
Na napisanie egzaminu z języka polskiego ósmoklasiści będą mieli dwie godziny. Nie ma progu, bo nie można go nie zdać. Należy jednak do niego przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową. A wyniki, które uczniowie poznają 2 lipca, brane będą pod uwagę podczas rekrutacji do liceów i techników.
Większość zadań ma formę otwartą, można za nie zdobyć nawet 70 proc. punktów. Na podstawie dwóch tekstów: literackiego i nieliterackiego trzeba będzie odpowiedzieć na pytania polegające m.in. na argumentowaniu, wnioskowaniu i wyszukiwaniu informacji w tekście czy rozpoznawaniu gatunku literackiego.
W drugiej części arkusza do napisania będzie też tekst o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawka, przemówienie) albo twórczym (np. opowiadanie) – do wyboru. Tekst ma być nie krótszy niż 200 słów. Należy odnieść się w nim do obowiązkowych lektur z klas 7 i 8 albo do książek wybranych przez ucznia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS