A A+ A++

Mizar położony obok meczetu w Kruszynianach jest uznany za Pomnik Historii. Najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z 1696 roku.

W tym roku kilkadziesiąt nagrobków na tym cmentarzu odrestauruje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego (powstała w 2012 r.), która na ten cel pozyskała pieniądze z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ubiegłym roku Fundacji udało się przeprowadzić prace konserwatorskie przy 50 nagrobkach na cmentarzu tatarskim w Bohonikach.

Kruszyniany. Mizar – cmentarz Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Na mizarze w Kruszynianach mają być przywrócone walory estetyczne wszystkim nagrobkom. Przedtem zostaną jednak przeprowadzone badania archeologiczne, które określą, jak rozległy jest cmentarz.

Według danych Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP na terenie Polski jest siedem mizarów, z czego wciąż czynne są te w Bohonikach i Kruszynianach (oba uznane są za Pomniki Historii) oraz w Warszawie. Są też kwatery muzułmańskie na nekropoliach m.in. w Gdańsku i Wrocławiu.

Za największy muzułmański cmentarz w Polsce uznawana jest nekropolia w Bohonikach (założona w II połowie XVIII wieku. Najstarszy zachowany nagrobek datowany jest tu na 1796 rok. W Bohonikach jest też mizar nieczynny, założony prawdopodobnie przez pierwszych osadników muzułmańskich w końcu XVII wieku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram wymiany kopciuchów w Opolu utknął. Ratusz musiał zmienić przepisy
Następny artykułIzrael wraca do normalności. Otwarto restauracje, zezwolono na imprezy grupowe