A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok i region? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

W ramach akcji pod hasłem “Chodźmy do lasu” poprzez spacery i różnego typu leśne wydarzenia ich uczestnicy i uczestniczki chcą zwrócić uwagę na “wyjątkową społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów oraz zaznaczyć, że zarządzanie leśnymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwem”.

W Podlaskiem w ramach tej akcji w niedzielę zaplanowano szereg wydarzeń, w tym w białostockim Lesie Solnickim odbędą się spacery przyrodnicze, zabawy dla dzieci, spotkanie z psią behawiorystką oraz potańcówka z zespołem Batareja. Będzie to też okazja do zaprotestowania przeciwko planowanej wycince tutejszych drzew pod budowę lotniska.

Wiosna 2021. Chodźcie, poszukajmy wiosny! Weekend wśród zieleni

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

W Puszczy Białowieskiej, której mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wielu protestów grożą kolejne cięcia, już w sobotę (20 marca) można było osobiście przekonać się o jej unikatowych walorach. Z inicjatywy prowadzącej Centrum Terapii Lasem Katarzyny Simonienko (z zawodu jest lekarzem psychiatrą) z Bud, wsi położonej w sercu puszczy, w sobotnie popołudnie wyruszył spacer puszczańskimi szlakami. Była to swoista “kąpiel leśna w wilczym klimacie” dedykowana Gudrun – wilczycy odłowionej niedawno, która zbytnio spoufalała się z mieszkańcami Białowieży, a teraz trafi do specjalnej zagrody z wybiegiem niedaleko Koszalina.

Katarzyna Simonienko przy okazji tej “leśnej kąpieli” wyjaśniała: – Nie wiemy, czy Gudrun była przez ludzi dokarmiana, czy ktoś odłowił ją jako szczenię i hodował, ale wiadomo, że zatraciła strach przed ludźmi. Zagubiona i zdezorientowana, przez ostatnie miesiące spacerowała po okolicznych wsiach, budząc wiele mieszanych uczuć. Gudrun nie może wrócić na wolność – to zbyt niebezpieczne dla niej i dla mieszkańców Białowieży. Może jednak spędzić swój wilczy czas w miejscu zrobionym specjalnie dla niej. Na zagrodę dla Gudrun pieniądze udało się zebrać, ale to nie koniec wydatków. Wilczyca będzie potrzebować dalszych środków, chociażby na jedzenie. Nasza “kąpiel leśna w wilczym klimacie” organizowana jest właśnie z myślą o jej wsparciu.

Międzynarodowy Dzień Lasów

Przy okazji spaceru – “kąpieli” zachęcano więc do przelewania datków na ten cel. Z zachowaniem reżimu sanitarnego wynikającego z pandemii koronawirusa przemieszczano się po terytorium wilczej watahy w poszukiwaniu jej tropów. Spacerowicze i spacerowiczki “szukali swoich dzikich instynktów i w tym magicznym czasie zrównania dnia z nocą równowagi między tym, co dzikie, a tym, co ludzkie”.

Organizatorka zwracała uwagę: – Las jest ogromną, mądrą księgą, z której możemy nauczyć się wielu potrzebnych rzeczy. Jest dziełem sztuki oryginalnym i niepodrabialnym. Żywym organizmem, apteką, namacalnym układem światów bąbelkowych i przyjacielem. Workiem baśni, źródłem archetypów, lęków i pokrzepień. Kontekstem.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Spacery, sprzątanie, sadzonki

Jak już informowaliśmy, inne wydarzenia z okazji akcji “Chodźmy do lasu” w Puszczy Białowieskiej zaplanowano w niedzielę: rowerowy przejazd przez Puszczę Białowieską (wyjazd z ul. Celnej w Hajnówce o godz. 11), spacer po puszczy (start o godz. 14 z parkingu na Starej Białowieży), warsztaty fotograficzne w lesie i dyskusję (offline i online) na temat etycznej fotografii przyrody w Teremiskach.

W Podlaskiem niedzielne leśne spacery mają się odbyć także m.in. w Puszczy Augustowskiej (początek o godz. 16.30, parking przy rezerwacie leśnym Kozi Rynek) czy lesie Szwajcaria (wyjście o godz. 12 z parkingu przy wjeździe do lasu przy ul. Mikołaja Reja w Suwałkach).

Przy okazji pierwszego dnia wiosny i w wigilię Międzynarodowego Dnia Lasu w wielu lasach zorganizowano akcję ich sprzątania. W takie wiosenne porządki włączyli się np. podlascy działacze i działaczki ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w Puszczy Białowieskiej i Wigierskim Parku Narodowym.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Z kolei w niedzielę mieszkańcy Białegostoku będą mogli odebrać lipy, klony, dęby, jesiony czy olchy (w sumie 1 tys. drzewek) zakupione przez białostocki urząd miejski. To w ramach akcji “Białystok się zieleni”, która rozpocznie się o godz. 11. Sadzonki będą przekazywane w parku Planty (od strony ul. Akademickiej), na parkingu obok sklepu PSS Społem „Tęcza” przy ul. Jana Brzechwy oraz na parkingu obok sklepu PSS Społem „Zodiak” przy ul. Wrocławskiej.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI liga M: ZAKSA bez szans w Bielsku-Białej
Następny artykułBiblia, Księga Rodzaju i stworzenie człowieka przez starożytne istoty pozaziemskie Anunnaki