A A+ A++

O destabilizacji, zbliżających się żniwach i widmie bankructw piszą rolnicy do Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera i Marka Brzezińskiego, ambasadora USA w Polsce. Oczekują decyzji władz polskich i amerykańskich w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę i zabezpieczenia interesów polskich rolników.

„Nie jest wymagana dyskusja w kwestii zasadności udzielenia pomocy Ukrainie w obszarze utworzenia korytarzy transportowych ukraińskich produktów rolnych takich jak: zboża, spirytus, owoce miękkie czy produkty przetworzone”, jednak „pomoc ta nie może prowadzić do niszczenia całych obszarów naszej gospodarki”. Rolnicy mówią o braku „zrozumienia i realnej, przemyślanej pomocy ze strony organów decyzyjnych Unii Europejskiej i innych krajów”.

„Rzeczywistość wojny powoduje daleko idące perturbacje w naszej gospodarce rolnej, które bez wprowadzenia odpowiednich uregulowań prawnych chroniących nasz rynek rolny, mogą mieć poważy wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju – piszą podlascy rolnicy zrzeszeni w 15 organizacjach rolniczych do wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo państwa  i ambasadora USA w Polsce. Oczekują „niezwłocznych decyzji” by sytuację w rolnictwie „ustabilizować”. Postulują uruchomienie nadzwyczajnych procedur z ingerencją Agencji Rezerw Materiałowych w rynek rolny włącznie.

„Bezcłowy napływ z obszaru Ukrainy zbóż, produktów rolnych w tym także produktów przetworzonych, bez wymaganego nadzoru, wbrew przyjętej zasadzie wydzielonego korytarza eksportowego, doprowadził do destabilizacji cen w Polsce i spowodował zagrożenie egzystencji naszych rodzinnych gospodarstw rolnych, stojących w perspektywie 2023-2024 przed groźbą bankructwa”.

Rolnicy przestrzegają, że „po dużej destabilizacji w naszym kraju cen produktów rolnych, wchodzimy w kolejny okres zbiorów z obawą o dostępność magazynów i podaż produktów rolnych”. Ich zdaniem próby rządu uszczelnienia korytarzy transportowych czy system dopłat mający wyrównać straty gospodarstw rolnych, nie przyniosły pożądanych rezultatów.

„Poprawa jest minimalna, nie mająca większego znaczenia, stąd konieczne jest podjęcie decyzji radykalnych”. 

Organizacje rolnicze postulują by zboża Ukraina eksportowała przez terytorium Polski jedynie za pośrednictwem ukraińskiego odpowiednika Agencji  Rezerw Materiałowych. Oczekują wydania przez rząd polski regulacji określających zasady prowadzenia korytarzy solidarnościowych przez Polską Agencję Rezerw Materiałowych. Wnioskują by rząd USA również wydał regulacje prawne „w zakresie odbioru przez Amerykańską Agencję Rezerw Materiałowych ukraińskich produktów rolnych przekazywanych za pośrednictwem Polskiej Agencji Rezerw Materiałowych”. Naciskają by do czasu zakończenia w Polsce zbiorów,  wprowadzić zakaz jakiegokolwiek eksportu owoców miękkich z Ukrainy do Polski lub przez jej terytorium.

„Niniejsze pismo kierujemy także do Pana Ambasadora, gdyż uważamy, że pomoc finansowa ze strony rządu USA, realnie wsparłaby nasz kraj i pomogła w udźwignięciu przyjętej odpowiedzialności za stworzony system  korytarzy solidarnościowych transportu ukraińskich produktów rolnych” – wyjaśniają rolnicy. Uważają, że „Stany Zjednoczone są potentatem w produkcji rolnej, z doskonałą wiedzą o rynkach rolnych i ogromnym wpływie na te rynki” dlatego chcieliby by USA „przyjął rolę wiodącą w usprawnieniu działań dotyczących celowanego eksportu ukraińskich produktów rolnych w miejsca gdzie są one oczekiwane. W tym zakresie potrzebne są z pewnością magazyny poza granicami naszego kraju i flota statków, którą USA dysponuje”.

Z dużą radością rolnicy przyjęli deklarację prezydenta USA Joe Bidena o szybkim zaangażowania rządu w budowę infrastruktury zapewniającej działanie korytarzy transportowych ukraińskich produktów rolnych przez terytorium Polski. Ich zdaniem kilka aspektów umknęło „co niestety przełożyło się na doprowadzenie naszych gospodarstw do bardzo trudnej sytuacji”. Przypominają, że organizacje rolnicze mają kilkunastoletnie doświadczenie w obszarze rynków rolnych i „wiedzą jak to zrobić”. Potrzebna jest infrastruktura i pieniądze. 

„W tym celu konieczne są ogromne środki finansowe, których obawiamy się, że nasz kraj może nie udźwignąć. Szacujemy, że w trybie pilnym konieczne jest uruchomienie bezzwrotnej transzy co najmniej kwoty 4 mld USD jeszcze w miesiącu sierpniu br. a do końca roku kolejna transzę bezzwrotnej pomocy 5 mld USD.

Rolnicy przypominają, że na sytuację cen w związku z niekontrolowanym importem z Ukrainy, zwracali uwagę wielokrotnie. „Wobec braku decyzji rządu RP bądź ich spóźnienie, wprowadzone zostały stany pogotowia strajkowego oraz zorganizowano protesty i manifestacje na całym obszarze kraju”. Przypominają, że uzgodniony z rządem polskim plan naprawczy „nie wniósł jednak zasadniczych zmian do złego stanu rzeczy”. „Podlaskie Porozumienie Rolne z wielką troską patrzy na rozwój sytuacji obawia się najbardziej niekorzystnych scenariuszy dla naszych gospodarstw rolnych”.

Przypominają o ogromnym wysiłku jakie w ciągu ostatnich 20 lat, szczególnie po wejściu do Unii Europejskiej, podjęli polscy rolnicy. Modernizacja, która w tym czasie się dokonała, to wynik wyrzeczeń rolniczych rodzin i znacznych środków finansowych, w tym kredytów bankowych do dziś spłacanych.  

„Obawiamy się, czy nasze gospodarstwa przetrwają” – czytamy w piśmie wysłanym 30 czerwca 2023 roku.

„Apelujemy także o poszanowanie naszego środowiska jako eksperta w temacie i strażnika interesów rolników, jako podmiotu który jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.” Oczekują od adresatów listu wsłuchania się w głos środowiska i „potraktowanie go priorytetowo”. 

„Oczekujemy wyznaczenia terminu spotkania w Urzędzie Rady Ministrów oraz w Ambasadzie USA w Warszawie jeszcze  przed etapem zbiorów zbóż, czyli do 12 lipca 2023r.”

List podpisało 14 organizacji rolniczych.

1. Podlaska Izba Rolnicza

2. Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka 

3. Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona

4. Wojewódzki Związek Młodzieży Wiejskiej

5. Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych 

w Białymstoku

6. Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łomży

7. Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Białymstoku

8. Podlaski Związek Hodowców Trzody Chlewnej

9. Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie”

10. Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu

11.  Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku

12. Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”

13. Stowarzyszenie „Eko Tarcza Podlasie”

14. Komitet Protestacyjny Podlaskich Rolników

Przedstawiciel NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” nie podpisał, ponieważ nie dotarł na spotkanie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonwencja Nowej Lewicy pod hasłem “Oskarżamy PiS”
Następny artykułHistorie kryminalne: Zabij ich wszystkich!