Na forum HWBot opublikowano post, który potwierdza pełną listę znanych płyt głównych Alder Lake, które obsługują podkręcanie zablokowanych procesorów Intela z rodziny Alder Lake. Pomimo tego, że Intel dokłada wszelkich starań, aby zablokować obsługę tej „funkcji”, wciąż istnieje kilka płyt głównych od Asusa, Gigabyte i MSI, które umożliwiają OC takich CPU.
Niestety, lista płyt głównych obsługujących overclocking układów spoza serii K jest bardzo wąska, a prawie wszystkie są płytami premium. To sprawia, że pomysł zbudowania niedrogiego zestawu z możliwością podkręcania zablokowanych procesorów Alder Lake jest praktycznie nieopłacalny. Ponadto żadna z tych płyt głównych nie obsługuje pamięci DDR4, co oznacza, że chcąc przetaktować procesor inny niż z serii K, będziemy musieli pokusić się o zakup bardzo drogiej pamięci DDR5. Niestety, te dodatkowe koszty oznaczają, że taka zabawa jest po prostu nieopłacalna.
Niestety, lista płyt głównych obsługujących overclocking układów spoza serii K jest bardzo wąska, a prawie wszystkie są płytami premium.
Asus ma największy wybór płyt obsługujących tę funkcję, w tym modele Asus Maximus Z690 Formula, Extreme, Hero i Apex, a także modele Strix B660 G i F Gaming Wifi. Firma MSI oferuje cztery płyty główne obsługujące podkręcanie BCLK : Z690I Unify, Z690 Unify X i Z690 Ace. Gigabyte posiada jeden taki model, Aorus Tachyon, tak samo zresztą jak ASRock z Z690 Aqua OC.
Na HWBot znajdziecie także pełną listę obecnie znanych wersji BIOS-u, które będą działać z podkręcaniem zablokowanych CPU Alder Lake na tych płytach głównych. Ta informacja może być bardzo ważna w przyszłości, jeśli Intel na dobre zablokuje tę opcję przy kolejnej aktualizacji, co jest w zasadzie pewne. Jedynym wyjątkiem od jest Z690 Ace i niektóre płyty Unify, które nie są jeszcze wymienione w poście na forum HWBot.
Według nowego filmu, przygotowanego przez eksperta od overclockingu Buildzoida, jedynym powodem, dla którego te konkretne płyty główne mogą zapewniać funkcję OC zablokowanych chipów Intela, jest zewnętrzny generator zegara. Ten generator zegara jest instalowany jako oddzielny komponent na płycie głównej i steruje zegarem bazowym (BCLK) wszystkich podstawowych komponentów – w tym procesora. Jednak nie wszystkie płyty główne mają takie zewnętrzne generatory zegara, ponieważ procesory Alder Lake oferują bardzo wydajny generator zegara BCLK wbudowany w chipy. Jedynym zastrzeżeniem związanym z takim zintegrowanym generatorem zegara jest to, że nie można przekroczyć 103 MHz bez wprowadzania niestabilności na innych szynach, co oznacza, że przy użyciu tej metody procesor można przetaktować tylko o ~3%. Dlatego potrzebny jest zewnętrzny generator zegara, aby ominąć regulowany wewnętrzny generator zegara Intela.
Technicznie rzecz biorąc, każdy producent płyt głównych może dodać zewnętrzny generator zegara do każdej produkowanej płyty głównej, aby uzyskać tę możliwość. W rzeczywistości Buildzoid zauważa, że niektóre z tańszych płyt głównych Gigabyte Z690 mają już punkty instalacyjne pod zewnętrzne generatory zegara. Jednak tego typu dodatkowe komponenty zwiększają koszty płyty głównej, dlatego prawdopodobnie nie widujemy tych chipów na tańszych płytach głównych. Szkoda, ponieważ jedynym sensownym powodem podkręcania BCLK jest zaoszczędzenie pieniędzy na CPU, a ograniczenie go do wysokiej klasy płyt głównych, które obsługują tylko pamięć DDR5, skutecznie eliminuje jakikolwiek powód do podkręcania procesorów spoza serii K.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS