A A+ A++

Wspólny projekt gmin Rymanów, Iwonicz-Zdrój, Horyniec-Zdrój i Solina opiewa na ponad 9 milionów złotych. Jego celem jest rozwój infrastruktury lecznictwa uzdrowiskowego i turystyczno-rekreacyjnej. W co zainwestują gminy?

Wojciech Farbaniec, wójt gminy Rymanów zaznacza, że wspólny projekt to efekt działalności w Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. – Nauczyliśmy się działać zespołowo – mówi. – Mamy nadzieję, że do czterech podkarpackich gmin uzdrowiskowych dołączy Dębica z uzdrowiskiem Latoszyn i będziemy wspólnie aplikować o pieniądze z nowej perspektywy unijnej – dodaje.

Wspólny projekt czterech podkarpackich gmin uzdrowiskowych powstał bardzo szybko. Była to odpowiedź na ogłoszony w ubiegłym roku drugi nabór wniosków dla gmin uzdrowiskowych i podmiotów leczniczych w uzdrowiskach podkarpackich w ramach RPO WP 2014-2020. – Urząd Marszałkowski mógł go ogłosić dzięki oszczędnościom, które pozostały po pierwszym rozdaniu – tłumaczy Wojciech Farbaniec.

Gmina Rymanów została partnerem wiodącym projektu. Dołączyły do niej gminy Iwonicz-Zdrój, Horyniec-Zdrój i Solina. – W ramach planowanych przedsięwzięć zaplanowano inwestycje w infrastrukturę uzdrowiskową oraz turystyczno-rekreacyjną – mówi burmistrz Farbaniec.

Właśnie opublikowano listę wniosków o dofinansowanie projektów, które zostały ocenione pozytywnie na etapie oceny merytorycznej.

Wniosek podkarpackich gmin uzdrowiskowych uzyskał najwyższą ocenę merytoryczną – 86 punktów – cieszy się Wojciech Farbaniec.

Oznacza to, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że pieniądze, o które starają się gminy zostaną im przyznane.

Uzdrowiska wypięknieją

Gmina Rymanów w ramach projektu planuje dokończyć przebudowę parku uzdrowiskowego im. Świętego Jana Pawła II.

Będzie nowe, stylowe oświetlenie, ławki parkowe, przebudowany zostanie też most na rzece Tobor przy Sanatorium Eskulap, który łączy park po obu stronach rzeki – wylicza Wojciech Farbaniec.

Burmistrz dodaje, że jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, bez zbędnej zwłoki to rymanowska część projektu powinna być zrealizowana jeszcze w tym roku.

Schody do Excelsiora

Gmina Iwonicz-Zdrój postanowiła do wspólnego projektu włączyć przebudowę schodów, które skracają drogę z placu Dielta do Szpitala Uzdrowiskowego Excelsior. – Do tej pory były one remontowane doraźnie – mówi Jacek Rygiel, wiceburmistrz Iwonicza-Zdroju.

Burmistrz Witold Kocaj dodaje, że co najmniej kilka osób się do niego zwracało z prośbą o ich remont. – Chcieliśmy to zrobić porządnie, “na bogato”, “ponadczasowo” i efekt jest taki, że to nasze przedsięwzięcie będzie kosztowało blisko 2 mln zł – przyznaje.

Schody czeka kapitalna przebudowa, choć jak przyznaje wiceburmistrz Rygiel początkowo planowano remont za ok. 800 tys. zł. – Po badaniach okazało się, że schody są tak zniszczone, że wszystko trzeba robić od podstaw – tłumaczy.

Oprócz schodów, na tzw. spocznikach będą nowe ławeczki, zamontowane będzie też nowe oświetlenie i interaktywna tablica.

Gmina jest już gotowa do rozpoczęcia inwestycji. – Mamy wszelakiego rodzaju zgody, pozwolenia, projekt budowlany – wylicza Witold Kocaj.Pozostaje nam ogłoszenie przetargu na wykonanie tych robót gdy tylko otrzymamy pieniądze.

W Polańczyku zmieni się park zdrojowy

Bieszczadzka gmina uzdrowiskowa postanowiła zrewitalizować park zdrojowy, który obecnie jest w fatalnym stanie. Oprócz nowych alejek i ławeczek ma powstać baza do treningu rehabilitacyjnego. Pojawią się też nowe nasadzenia.

Oprócz tego – jak zapowiada wójt Adam Piątkowski – wybudowana będzie tężnia.

Tu gdzie powstało horynieckie uzdrowisko

Gmina Horyniec-Zdrój pieniądze ze wspólnego projektu przeznaczy na inwestycje w parku zdrojowym. Powstanie deptak, który doprowadzi do amfiteatru oraz restauracji Sanacja. Tu, gdzie niegdyś były horynieckie Łazienki (miejsce powstania uzdrowiska) ma stanąć wiata i tablice informacyjne.

Nowo wybudowany deptak w innej części uzdrowiska (leczniczej) władze gminy chcą uatrakcyjnić nasadzeniami różnych roślin, dzięki czemu w Horyńcu-Zdroju będzie kolorowo przez cały rok.

Tomasz Jefimow
zdjęcia: Tomasz Jefimow, Jacek Rygiel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowocześniej w bibliotece Norwida: Starodruki na cyfrowo, nowe windy i regały
Następny artykułNiedzielewski z Investors TFI: Analitycy prognozują wzrosty na giełdach w 2021 r.