A A+ A++

 Pododdział terytorialsów z sanockiego Batalionu Lekkiej Piechoty przez ostatni tydzień ćwiczył
w Sudetach z karpatczykami 22. Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Żołnierze doskonalili techniki poruszania na nartach skiturowych z elementami taktyki w warunkach specyficznych. Dodatkowo żołnierze z Sanoka uczyli się podstaw wspinaczki i ratownictwa górskiego. 

Szkolenie terytorialsów z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka rozpoczęło się w poniedziałek 22 marca i trwało do piątku włącznie. W tym czasie nasi żołnierze odbyli zajęcia z karpackimi góralami z 22. Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Dzięki dobrym warunkom atmosferycznym panującym w Sudetach, wszystkie zaplanowane zagadnienia wykonane zostały praktycznie w terenie w przyjemnej atmosferze i przede wszystkim pod okiem doświadczonych instruktorów. 

Ppor. Przemysław Przepióra – jeden z uczestników zajęć powiedział: szkolenie z żołnierzami z Kłodzka było dla mnie, jak i wszystkich moich kolegów ogromnym zaszczytem. Już po pierwszym dniu zajęć nie kryliśmy swojego zadowolenia z udziału w tym przedsięwzięciu szkoleniowym. Doświadczeni instruktorzy każdego dnia przekazywali nam ogromną dawkę wiedzy, którą po powrocie będziemy mogli przekazać naszym żołnierzom podczas kolejnych etapów szkolenia.

Ten tydzień szkolenia odbywał się dwutorowo. Pierwszy zakres zadań obejmował zagadnienia
z poruszania się na nartach skiturowych, zjazdów oraz prowadzenia działań taktycznych w terenie przygodnym. Natomiast w drugim etapie terytorialsi przyswoili sobie wiedzę z zakresu wspinaczki i ratownictwa górskiego. W tej części żołnierze uczyli się wykonywania stanowisk i punktów asekuracyjnych, zjazdów z autoasekuracją oraz pokonywania przeszkód terenowych za pomocą mostów linowych. W tym zadaniu żołnierzy z Sanoka wspierali najlepsi instruktorzy z 22. Batalionu Piechoty Górskiej, którzy zajmują się alpinizmem. 

Teren na którym rozmieszczone są pododdziały 35. Batalionu Lekkiej Piechoty jest bardzo zbliżony do ukształtowania Gór Stołowych. Poprzez tego typu ćwiczenia, terytorialsi z Sanoka nabyli kolejne praktyczne umiejętności i nowe kompetencje, które są niezbędne w działalności batalionu. Żołnierze   będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności, jak również wspierając Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” została utworzona w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSM Zgierz: Obchody 79 rocznicy Zbrodni Zgierskiej
Następny artykułRewitalizacja os. Przywiśle. Co się zmieni?