A A+ A++

Stowarzyszanie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej “Regle” wraz z wielopokoleniowym zespołem regionalnym im. Jana Jędrola “Regle” z Poronina realizują program Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Projekt pn. „Podhale on-line”- kultura górali podhalańskich w sieci realizowany w okresie lipiec – październik 2020 r. polega na organizacji wydarzeń kulturalnych on-line – inscenizacji, nagraniu i udostępnianiu za pomocą narzędzi Internet pokazów.

Projekt służy celom upowszechnienia kultury górali podhalańskich wśród nieograniczonej liczby odbiorców za pośrednictwem Internetu. Powstałe w jego ramach nagrania ukazują różnorodne elementy lokalnej spuścizny kulturowej doceniane co roku przez wielomilionowe grupy turystów z Polski i zagranicy. Są to tematyczne pokazy: koncerty, przedstawienia, widowiska, inscenizacje ważnych lokalnych tradycji/obrzędów. Jako podstawa do ich ukazania zostały wybrane następujące tradycje/ obrzędy:

  1. „Wesele góralskie„
  2. „Przenosiny”
  3. „Radośniki„
  4. „Redyk”
  5. „Widowisko o pobycie J. Pawła II na Podhalu”
  6. „Taniec zbójnicki„
  7. „Watra na Galicowej Grapie„
  8. „Układ taneczno-wokalny oparty na tradycyjnych tańcach, śpiewie i muzyce Skalnego Podhala”
  9. „Śpiew grupowy i solowy dziewcząt „

Te pokazy zostały przygotowane przez członków wielopokoleniowego zespołu ludowego REGLE z Poronina. Ich tematyka została dobrana tak, aby ukazać jak najwięcej elementów kultury mieszkańców Podhala. Jako tło do tych pokazów zostały wykorzystane rozmaite urokliwe tereny Podhala.

Efektem końcowym będzie ich nagranie (digitalizacja) i udostępnienie na stronie internetowej Stowarzyszenia i w serwisie Youtube. Dzięki temu możliwym będzie nieograniczony dostęp do uroków kulturowo-przyrodniczych Podhala w czasach ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie. Wobec tego, w efekcie realizacji zadania z wykorzystaniem narzędzi on-line zostanie upowszechniony dorobek kultury górali podhalańskich zwiększając tym samym jego obecność w życiu społecznym oraz czyniąc trwałym korzystanie z tych zasobów w sieci przez nieograniczoną liczbę odbiorców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Zabij księdza!”. Szwadrony śmierci przeciw czerwonym bojówkom
Następny artykułTusk kpi z Trumpa. “Nie zdawaliśmy sobie sprawy”