A A+ A++

O prowadzeniu szkolenia załóg Krabów jednostka poinformowała na profilu w portalu społecznościowym. Szkolenie jest prowadzone przez producenta haubic Krab (i Dywizjonowego Modułu Ogniowego Regina, w skład którego wchodzą), czyli Hutę Stalowa Wola.

Jak widać z materiału fotograficznego, haubice nie są jeszcze w docelowym malowaniu, bo szkolenie załóg odbywa się równolegle z przygotowaniem ich do przekazania użytkownikowi. Jak mogliśmy usłyszeć na konferencji Defence24 DAY, szkolenia przygotowujące artylerzystów do wykorzystywania sprzętu, prowadzone przez Hutę Stalowa Wola, są realizowaną od dłuższego czasu praktyką, pozwalającą na płynne wprowadzanie nowego sprzętu do jednostek.

Do chwili obecnej w Siłach Zbrojnych RP wykorzystywane są 72 haubice Krab, każda z w pełni rozwiniętych dywizji ma po jednym 24-działowym dywizjonie w swoim pułku artylerii. 14 dywizjon będzie natomiast pierwszą jednostką nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej, która otrzyma Kraby. Będzie to też pierwszy dywizjon artylerii na szczeblu brygady, który otrzyma ten nowy system artyleryjski.

Fot. 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej/Facebook

W ten sposób Kraby zastąpią haubice 2S1 Goździk. Pierwsza bateria powinna zostać przekazana użytkownikowi jeszcze w tym roku. Oprócz samych środków ogniowych, czyli ośmiu haubic, przekazane mają zostać także wozy dowodzenia (dowódcze i dowódczo-sztabowy), wozy amunicyjne i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki. Pozostałe dwie baterie zostaną dostarczone w przyszłym roku.

image
Fot. 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej/Facebook

Nota bene, Kraby będą kolejnym środkiem ogniowym nowej generacji, znajdującym się na wyposażeniu 21. Brygady i wprowadzonym w ostatnich latach. Podhalańczycy mają już bowiem moździerze samobieżne Rak, z których jeden był prezentowany na wystawie towarzyszącej konferencji Defence24 DAY & SOFEAST.

Do 2024 roku Wojsko Polskie powinno dysponować łącznie ponad 120 haubicami Krab, pozwalającymi razić cele na dystansach ponad 40 km. Obecnie trwa realizacja umowy z 2016 roku dotyczącej dostawy czterech seryjnych dywizjonowych modułów ogniowych (w każdym są 24 Kraby wraz z pojazdami wsparcia). Audyt przeprowadzony po dostawach pierwszego seryjnego dywizjonu wykazał oszczędności, dzięki którym 2 kolejne haubice oraz pojazdy towarzyszące trafią do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, stosowną umowę podpisano w 2020 roku. Pierwszy „wdrożeniowy” dywizjonowy moduł ogniowy został natomiast dostarczony do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii, przekazywanie sprzętu zakończono w 2017 roku.

Reklama
Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Droga Kościoła” – list abp. Wacława Depo nt. synodu
Następny artykułBiblioteka przyszłości = kreatywni bibliotekarze!