A A+ A++

Czy pod Górą Markowca kryją się tunele? Jak wyglądała Dolina Zagórskiej Strugi na przełomie XIX i XX wieku? Dlaczego po wrześniu 1939 okoliczne wzniesienia nazywano „krwawymi wzgórzami”? Odpowiedzi na te i inne pytania mieszkańcy mogli poznać podczas spaceru historycznego po Zagórzu i Szmelcie. W edukacyjnej wycieczce uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
 

Sobotnia inicjatywa (9 listopada) została zorganizowana przez Stację Kultura w ramach projektu „100 tras edukacyjnych pomostem współpracy regionalnej. Koalicje dla Niepodległej”. Osobą, która prowadziła uczestników przez 4-kilometrowy szlak lokalnej historii, był Darek Rybacki – administrator Cyfrowego Archiwum Społecznego Rumi oraz autor serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”.

Tego typu spacery organizowane są kilka razy w roku. Odbywają się w różnych częściach naszego miasta. Cieszą się stosunkowo dużą popularnością, każdorazowo bierze w nich udział kilkadziesiąt osób – mówi Darek Rybacki.

Uczestnicy edukacyjnej wycieczki rozpoczęli wędrówkę przy Stacji Kultura, gdzie po krótce została im przedstawiona historia Rumi i Zagórza. Następnie udali się w kierunku Góry Markowca, słuchając po drodze opowieści związanych m.in. z lokalnym przebiegiem drugiej wojny światowej, dziejami rumskiego lotniska czy budową pierwszej linii kolejowej. Spacer zakończył się w miejscu dzisiejszego urzędu miasta, gdzie dawniej mieścił się Hotel Szmelctal. Pytań nie brakowało.

W spacerze wzięło udział wiele osób, które mieszkają stosunkowo krótko w Rumi. Przyznawały one, że chcą lepiej poznać miasto, w którym żyją. Wierzę, że poznawanie historii rozbudza poczucie lokalnej tożsamości, co w przyszłości przekłada się na większą aktywność obywatelską – podkreśla Dariusz Rybacki. – W naszym mieście nie pozostało zbyt wiele pamiątek czy zabytkowych budynków. Mimo to dzieje naszego miasta są wyjątkowo interesujące i obfitują w ciekawe wydarzenia, o których warto opowiadać – dodaje.

W Stacji Kultura regularnie organizowane są prelekcje, podczas których autor serialu „Śladami dawnej Rumi” opowiada o wybranych zagadnieniach związanych z dziejami miasta. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00, a jego tematem będą walki o Białą Rzekę, które toczyły się 9 września 1939 roku.

Natomiast kolejny spacer historyczny planujemy zorganizować w pierwszych miesiącach 2020 roku. Już teraz serdecznie zapraszam do udziału – zapowiada Darek Rybacki. – Zapraszam też do Cyfrowego Archiwum Społecznego, w którym gromadzone są „wirtualne pamiątki” związane z naszym miastem: pocztówki, zdjęcia, dokumenty czy mapy. Można tam też znaleźć artykuły historyczne publikowane na łamach Rumskich Nowin. Z kolei w serwisie YouTube publikowane są kolejne odcinki serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”, w którym opowiadam o historii naszego miasta od pradziejów aż do 1989 roku – podsumowuje pasjonat historii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbliża się Mikołajkowa Rumska Szafa Otwarta
Następny artykuł37 EVERYDAY FAILS THAT WILL PROVE YOU’RE NOT ALONE