W razie sytuacji kryzysowej, gdy jest wielu poszkodowanych, liczy się każda chwila. Zwykle nie ma czasu na przewożenie pojedynczo rannych czy osób z zagrożeniem zdrowia i życia. O tym, jak przeprowadzić skuteczna ewakuację medyczną pacjentów tak, by uratować ich jak najwięcej, mówi Michał Chełstowski, Team Leader in Humanosh Emergency Medical Team i jeden z naszych panelistów podczas 5. edycji Innovation Day.
Najważniejszy jest plan na ewakuację
– Aby skutecznie przeprowadzić ewakuację dużej liczby pacjentów, trzeba zaplanować kogo i gdzie będziemy transportować oraz jakie siły i środki są do tego potrzebne – odpowiada Michał Chełstowski.
– W następnej kolejności musimy przedyskutować, jaki jest stan tych pacjentów. Pacjent ortopedyczny wymaga innych rzeczy niż pacjent zakaźny. Gdy już mamy te wszystkie rzeczy, musimy stworzyć odpowiednie formy komunikacji. W pewnym momencie wszystkie organizacje, które są zaangażowane w ewakuację medyczną, muszą usiąść przy jednym fizycznym lub wirtualnym stole i przedyskutować wszystkie wyzwania, które mogą na nich czekać i wszystkie plany awaryjne przewidziane na ewakuację medyczną – wyjaśnia ekspert.
Jak przekonuje ekspert, w momencie, gdy te rzeczy są połączone i działają, ta ewakuacja przejdzie sprawnie i skutecznie, a co najważniejsze sprawnie dla pacjenta.
Jaki sprzęt medyczny jest potrzebny przy ewakuacji medycznej?
Pytamy eksperta, który brał udział w misjach humanitarnych w Ukrainie, jakie rozwiązania i sprzęt medyczny w sytuacjach kryzysowych okazały się najskuteczniejsze właśnie w Ukrainie i jakie rozwiązania moglibyśmy przenieść na polski grunt w razie sytuacji kryzysowej czy wojny?
– Ewakuacja medyczna, szczególnie masowa może wymagać specjalistycznego sprzętu, ale również elastycznego podejścia. Zależnie od tego, jaki jest stan pacjenta, może się okazać, że bardziej efektywne będzie wykorzystanie autokaru, który nie ma żadnych miejsc leżących, nie ma żadnego przeznaczenia medycznego – mówi Michał Chełstowski.
– Jednak po dodaniu sprzętu medycznego, takiego jak podstawowy sprzęt diagnostyczny, jak pulsoksymetr oraz podstawowe leki, możemy przewieźć dużą liczbę pacjentów tzw. zielonych lub żółtych (bez zagrożenia życia – przyp. red.), ale którzy są siedzący. Karetki zaś zostawić dla pacjentów, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli są leżący, są na respiratorze, są zagrożeni utratą zdrowia w trakcie transportu. Każdy środek komunikacji, czy jest to łódka, łódź, prom, pociąg, samolot można przeznaczyć na potrzeby ewakuacji medycznej, niezależnie od tego, czy jest do tego dostosowany, czy nie. Myślę więc, że ta elastyczność jest najważniejszym elementem, jeśli chodzi o wymagany do ewakuacji medycznej sprzęt – dodaje Michał Chełstowski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS