Zmiana przepisów dotyczących podatków od spadków i darowizn wprowadzała jednocześnie kontrowersyjną nowość: tzw. podatek od zrzutek. Beneficjenci wpłat z serwisów crowdfundingowych mieliby zapłacić nawet 20% podatku. Morawiecki postanowił interweniować.
Podatek od zrzutek. Nawet 20% do zapłacenia
W ostatnim czasie Sejm pracował nad zmianami w prawie dotyczącym podatków oraz darowizn. Rządzący generalnie postulowali za podniesieniem progu, który zwalnia z obowiązku odprowadzenia podatku – i ta zmiana nie niosła za sobą żadnych kontrowersji.
W zmienionej ustawie pojawił się jednak zapis, przez który wielu beneficjentów np. internetowych zrzutek mogłoby stracić sporą część zebranych środków. Mowa o nawet 20% podatku od zrzutek.
Poprawka budziła ogromne kontrowersje
Zgodnie ze zmianami, które proponował Sejm – od wpłat, które przekroczyły kwotę 54.180 zł, beneficjent miał być zobligowany do odprowadzenia podatku w wysokości nawet 20%. Oznacza to, że od każdej złotówki powyżej wskazanej kwoty, osoba do której trafią pieniądze powinna odprowadzić podatek od 12 do 20%. Miało to zależeć od konkretnego przekroczenia 54.180 zł:
- 12% podatku do 11.128 zł;
- 16% podatku w przypadku przekroczenia kwoty od 11.129 do 22.256 zł;
- 20% powyżej 22.256 zł.
Zmianę szeroko krytykowała branża, crowdfundingowa, m.in. serwis zrzutka.pl, którego przedstawiciel powiedział, że „jej wprowadzenie uderzać będzie w istotę zjawiska crowdfundingu donacyjnego” – zaznacza Business Insider.
Interwencję w tej kwestii podjął premier Morawiecki
Z uwagi na krytykę pomysłu Sejmu przez powiązane ze zrzutkami crowdfundingowymi przedsiębiorstwa i instytucje, premier Mateusz Morawiecki postanowił wydać dyspozycję Ministerstwu Finansów. Resort otrzymał polecenie, aby uściślić kwestie związane z podatkami, któremu miały podlegać zrzutki.
Premier Polski zaznaczył także, że „organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność”. Nowe przepisy mają zostać wykreślone, a zatem organizacje crowdfundingowe będą działać niezmiennie.
Źródło: Business Insider
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS