Nowe przepisy, które z jednej strony nakładają sankcje na dłużników, a z drugiej zapewniają ulgę dla wierzycieli, wejdą w życie na początku przyszłego roku.
Firma, która zalega z płatnością, po 90 dniach od upływu terminu opłacenia faktury będzie musiała powiększyć swój dochód o kwotę zaległości. Zapłaci przez to większy .
Zmiany obejmą zarówno przedsiębiorców płacących PIT, jak i CIT. Sankcje za nieopłacone faktury dotkną też firmy rozliczające się ryczałtem, czyli obliczające podatek od przychodu.
Oglądaj też: Niższy PIT. “Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo”
W takim przypadku po upływie 90 dni od terminu płatności przedsiębiorca będzie musiał powiększyć przychód o kwotę zadłużenia.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem w przypadku niewywiązania się z płatności w terminie stracą najwięcej, bo wydatków nie wliczają w koszty.
Nowe przepisy zapewniają też ulgę wierzycielom. Po upływie 90 dni od upływu terminu płatności wierzyciel będzie miał prawo odliczyć nieuregulowaną kwotę od dochodu, dzięki czemu zapłaci niższy podatek.
– Nowe rozwiązania powinny poprawić sytuację wierzycieli i zmobilizować dłużników. Chociaż oczywiście nie mam złudzeń, że jak ktoś nie chce czy też nie może zapłacić, to żadne podatkowe zachęty czy sankcje nie pomogą – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.
Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
irytujące
Napisz komentarz
1h temu
m-53Kocham ekspertów. Ja, prowadzący działalność ponad 30 lat, postrzegam to rozwiązanie jako pozytywne. Powinna być jeszcze możliwość powiadomienia US o … Czytaj całość
1h temu
ŁukaszZlikwidować twór zwany SP.ZO.O. I niech właściciele odpowiadają całym swoim majatkiem zwłaszcza prywatnym, jeśli ktoś takiego nie ma to powinien mieć … Czytaj całość
1h temu
ArturBzdura a co jeżeli rozluczasz się co miesiąc Podatek musisz zapłacić VAT też a jak nie to blokada konta i dopiero kłopot.
Rozwiń komentarze (3)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS