A A+ A++

Rząd nie wyklucza kolejnego pakietu, który miałby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom.

Przyjrzyjmy się tym, które obowiązują od wtorku.

Zasadniczo dotyczą one wszystkich podstawowych ustaw podatkowych, a więc PIT, CIT, ordynacji podatkowej i VAT.

Zaliczki do 1 czerwca

Do 1 czerwca 2020 r. płatnicy mogą zapłacić zaliczki na PIT pobrane w marcu i kwietniu od przychodów:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia,
  • z umów zlecenia i umów o dzieło, oraz
  • z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych.

Dotyczy to płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

zobacz także:

Rezygnacja z zaliczek uproszczonych

Mali podatnicy PIT i CIT, którzy na 2020 r. wybrali uproszczoną formę rozliczania zaliczek, a teraz ponoszą negatywne skutki pandemii, mogą z niej zrezygnować. Dzięki temu rozliczą się z fiskusem na podstawie dochodów faktycznie osiąganych w 2020 r. O rezygnacji wystarczy poinformować w zeznaniu rocznym składanym za 2020 r.

Ulga dla dłużników

Jest też preferencja dla dłużników, ale tylko w PIT i CIT (nie w VAT). Nie muszą oni po upływie 90 dni zwiększać swojego dochodu podatkowego (przychodu – u ryczałtowców) o kwotę niezapłaconą wierzycielowi. Warunkiem jest, aby ich przychody w danym okresie rozliczeniowym spadły o co najmniej 50 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Podatnicy CIT, u których rok podatkowy kończy się przed 1 października 2020 r., nie muszą zwiększać podstawy opodatkowania z chwilą złożenia zeznania rocznego. Wolno im doliczyć tę kwotę do dochodu przy rozliczaniu pierwszej zaliczki za 2021 r.

Strata za 2020 r.

Podatnicy PIT, którzy poniosą w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej i uzyskają w 2020 r. łączne przychody z tej działalności niższe o co najmniej 50 proc. od przychodów z 2019 r., będą mogli jednorazowo odliczyć tę stratę (nie więcej jednak niż 5 mln zł) od dochodu lub od przychodu z działalności gospodarczej uzyskanego w 2019 r. W tym celu trzeba będzie złożyć (w 2021 r.) korektę zeznania podatkowego PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) za 2019 r.

W ustawie o CIT regulacja ta dotyczy:

  • zarówno podatników, którzy poniosą stratę w roku podatkowym rozpoczętym przed 1 stycznia 2020 r., a kończącym się po 31 grudnia 2019 r. (a więc gdy rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy),
  • jak i tych, którzy poniosą stratę w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r. i kończącym przed 1 stycznia 2021 r. (a więc pokrywającym się z rokiem kalendarzowym).

Wszyscy oni – jeżeli tylko będą mieli w 2020 r. przychody niższe o co najmniej 50 proc. niż w 2019 r. – będą mogli jednorazowo odliczyć stratę podatkową (nie więcej niż 5 mln zł).

Preferencja ta dotyczy jednak wyłącznie tych podatników, u których przychody w 2020 r. były o co najmniej 50 proc. niższe od przychodów osiągniętych w poprzednim roku (2019 r.).

Terminy zmienione w związku z koronawirusem
Czego dotyczy Obecnie Po zmianach
Sprawozdanie za 2019 r.*:
– sporządzenie 31 marca 30 czerwca (31 maja – dla spółek nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego)
– zatwierdzenie 30 czerwca 30 września (31 sierpnia – dla spółek nadzorowanych przez KNF)
– złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego 15 lipca 15 października (15 września – dla spółek nadzorowanych przez KNF)
– przekazanie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej przez podatników PIT prowadzących księgi rachunkowe 30 kwietnia 31 lipca
CIT-8 za 2019 r.**:
– podatnicy CIT z wyjątkiem:

– podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, czyli np. szpitale, jednostki naukowe, oraz

– organizacji pożytku publicznego, dla których przychody z działalności pożytku publicznego stanowią co najmniej 80 proc. wszystkich przychodów.

do 31 marca do 31 maja

do 31 lipca

Zeznanie PIT za 2019 r. 30 kwietnia 31 maja
Zapłata zaliczek na PIT przez pracodawców i zleceniodawców za marzec i kwiecień br. 20 kwietnia – za marzec 20 maja – za kwiecień 1 czerwca
Zapłata podatku od przychodów z wynajmowanych budynków (w PIT i w CIT) 20 kwietnia – za marzec 20 maja – za kwiecień 20 czerwca – za maj 20 lipca
Zgłoszenie szefowi KAS płatności na rachunek spoza białej listy 3 dni 14 dni
Raty podatku od nieruchomości płacone przez przedsiębiorców za kwiecień, maj i czerwiec (uwaga: o przesunięciu terminów zdecydują radni danej gminy w uchwale) 15 kwietnia 15 maja 15 czerwca do 30 września
Zapłata po raz pierwszy podatku od sprzedaży detalicznej 1 lipca 1 stycznia 2021 r.
Złożenie szefowi KAS lokalnej dokumentacji cen transferowych przez podmioty, których rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r. do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego 30 września
Okres przejściowy w pakiecie paliwowym, dotyczącym olejów opałowych do 31 marca do 31 sierpnia
Informacja*** IFT-2R (o pobranym podatku u źródła od cudzoziemców) składana przez płatników, których rok podatkowy skończył się w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Informacja*** ORD-U (o umowach zawartych z nierezydentami) w przypadku gdy terminy złożenia upływają w okresie od 31 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r.

do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym do końca piątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego
* rozporządzenie z 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz.U. poz. 570)
** rozporządzenie z 27 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników CIT (Dz.U. poz. 542)
*** rozporządzenie z 31 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia i przesłania niektórych informacji podatkowych (Dz.U. poz. 563)

Odliczanie darowizn

Wprowadzono możliwość odliczania darowizn przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19. Chodzi o darowizny na rzecz: wskazanych podmiotów leczniczych, Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych.

Podatnicy PIT i CIT mogą je odliczać od podstawy obliczenia podatku lub zaliczki na podatek, a ryczałtowcy – przy obliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego.

Wielkość odliczenia wynosi dla darowizn przekazanych:

  • do 30 kwietnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny;
  • w maju 2020 r. – 150 proc. wartości darowizny;
  • od 1 czerwca do 30 września 2020 r. – równowartość przekazanej darowizny.

Zwolnienia z PIT

Nie ma PIT od świadczeń postojowych, a także od świadczeń polegających na zakwaterowaniu i wyżywieniu pracowników w przedsiębiorstwach zapewniających funkcjonowanie systemów i obiektów infrastruktury krytycznej oraz których działalność jest kluczowa dla funkcjonowania takiej infrastruktury.

Zwiększone zostały limity zwolnień z PIT dla:

  • zapomóg wypłacanych w razie indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Te z funduszu socjalnego, ZFŚS, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra pozostają zwolnione bez limitu. Zwiększa się on natomiast w 2020 r. z 6 tys. zł d … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZarządzenie Nr 79/2020 Burmistrza Brzeska z dnia 31.03.2020r.
Następny artykułWpis w BIK a udzielenie kredytu