A A+ A++
fot. bodnar.photo / Shutterstock

Rząd chce podwyższyć opłatę reprograficzną i szacuje przychody z tego tytułu na 318-398 mln zł rocznie, a w ciągu nadchodzących 10 lat na kwotę 3,57 mld zł – podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy.

“Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w zakresie opłaty – ustalenie jej na zróżnicowanym poziomie nieprzekraczającym 4 proc. ceny urządzenia i rozszerzenie obecnego katalogu urządzeń, za które jest pobrana o nowoczesne urządzenia umożliwiające zwielokrotnianie chronionych utworów lub przedmiotów praw pokrewnych w zakresie własnego użytku osobistego. Ponadto przewiduje się przekazanie pobierania opłaty Urzędom Skarbowym” – napisano.

W Polsce opłatą objęte są obecnie kserokopiarki, magnetofony i magnetowidy.

Autorzy projektu ustawy piszą, że ustawa może obniżyć w nieznaczny sposób zyski uzyskiwane przez importerów i producentów elektroniki ze względu na obłożenie sprzedawanych przez nich produktów opłatą reprograficzną.

Przewidywane w ramach regulacji podwyższenie opłaty reprograficznej nie powinno wpłynąć na ceny sprzętu elektronicznego. Ceny sprzętu elektronicznego w głównej mierze uzależnione są nie od podatku VAT czy też nałożonych opłat, ale od polityki cenowej producenta narzuconej przez niego dla konkretnego rynku. Koszt wytworzenia znacznej części sprzętu to bowiem ułamek jego ceny” – napisano.

Autorzy projektu zakładają, że producenci sprzętu, by utrzymać konkurencyjność oferowanych produktów, będą musieli obniżyć ceny, by zrekompensować wzrost opłaty.

“Jeżeli tego nie zrobią, konsumenci, korzystając z jednolitego rynku w UE, będą zamawiali produkty elektroniczne z innych krajów UE” – napisano.

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZSS Grójec: Szkoła bez barier
Następny artykułFiskus ściągnie nasze zobowiązania szybciej. Wystarczy jeden e-mail