Podatek od deszczu o co chodzi?
Wiele osób zastanawia się co to za podatek od deszczu, kto i dlaczego musi go płacić.
Taki podatek obowiązuje w Polsce od 2018 roku i wynika z ustawy o Prawie wodnym. Tzw. podatek od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Opłaty nie ponosi się za jezdnie dróg publicznych oraz drogi kolejowe, z których wody opadowe lub roztopowe są odprowadzane do wód lub do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję lub infiltrację tych wód.
Podatku od deszczu nie płacą kościoły i inne związki wyznaniowe.
Polecamy: PODATKI 2021 KOMPLET
Zobacz również:
Jak obliczyć podatek od deszczu?
Wysokość podatku od deszczu zależy od wielkości powierzchni zabudowanej. Jak wyliczyć podatek od deszczu? Wysokość opłaty ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w [m2] wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach.
Podatek od deszczu ile wynosi?
Jeżeli na działce jest urządzenie do retencjonowania wody o pojemności powyżej 30 proc. z odpływu rocznego z danej powierzchni, opłata wynosi 5 gr za 1m2. Jeśli nie – podatek od deszczu wynosi 50 gr za 1m2.
Zobacz również:
Podatek od deszczu podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. 2017 poz. 1566)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS