A A+ A++
Podatek cukrowy czekają zmiany. Danina ma objąć nowe produkty
fot. Evan Lorne / / Shutterstock

Przygotowywana przez resort finansów nowelizacja przepisów o podatku cukrowym miała przynieść jedynie czysto techniczne zmiany. Branża spożywcza alarmuje jednak, że nowe prawo znacznie poszerzy zakres produktów objętych daniną. 

W pierwszym półroczu 2022 r. wpływy z podatku cukrowego wyniosły 807,3 mln złotych, czyli o 9,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku  podaje „Rzeczpospolita”. Od stycznia do sierpnia 2022 opłata przyniosła już natomiast 1,127 mld zł. Może to zaskakiwać o tyle, że liczba płatników podatku sukcesywnie topnieje – w styczniu 2021 r. płaciło go 681 firm, a w czerwcu bieżącego roku – 481.

Do tego fiskalnego paradoksu dodajmy fakt, że w celu złagodzenia obciążeń producenci słodkich napojów regularnie wprowadzają do swoich ofert produkty ze słodzikami zamiast cukru czy zmniejszają pojemności butelek. Co więcej, sprzedaż w całym sektorze wód smakowych i napojów gazowanych zalicza ostatnio spore spadki – o kilkanaście, a nawet ponad 20 proc.

Resort finansów najwyraźniej chce, by wpływy z podatku były jeszcze większe i pracuje nad nowelizacją przepisów o opłacie cukrowej. W założeniu projektowane zmiany miały tylko usunąć sprzeczności i ułatwić stosowanie ustawy, np. zmienić płatnika podatku ze sprzedającego na producentów i importerów. Okazuje się jednak, że nowe prawo pójdzie zdecydowanie dalej. 

Nowelizacja poszerzy mocno zakres podatku, zapisy mogą objąć podatkiem napoje z dodatkiem soków, bez cukru, a także soki, zupełnie bez cukru – za to z dodatkami uszlachetniającymi, jak witamina C czy wapń – mówi w rozmowie z „Rz” Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, która złożyła protest w tej sprawie. Opinię KUPS podzielają organizacje rolnicze – ich zdaniem nowelizacja ustawy może uderzyć w producentów rolnych.

Ponadto, jak donosi dziennik, nowa wersja ustawy przewiduje też opodatkowanie napojów przekazywanych na cele charytatywne, np. do banków żywności.

Podatek cukrowy wprowadzono na początku 2021 r. Jak czytamy na stronie rządu, danina ma „wspierać prozdrowotne wybory konsumentów, ograniczyć spożycie słodkich napojów i motywować producentów do redukcji ilości cukru i substancji słodzących w oferowanych produktach”. Wpływy z opłaty zasilają budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, który przeznacza je m.in. na refundację produktów leczniczych stosowanych w leczeniu cukrzycy czy działania edukacyjno-profilaktyczne.

ML 

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChiński Zhaoxin wprowadził na rynek procesory serwerowe 16 nm z maksymalnie 32 rdzeniami
Następny artykułTak wygląda jeden z największych noworodków Wielkiej Brytanii po roku!