A A+ A++
Postanowili złożyć hołd tym, którzy pracowali dla Polski i budowali ją.  Oznajmili, że chcieli zdążyć, zanim pomnik – symbol trudu i walki – zostanie rozebrany.

17 maja 2020 r. przed Pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe pojawili się członkowie Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. “Składamy przez to hołd tym, którzy pracowali wtedy dla Polski i budowali Ją. Korzystamy z okazji, gdyż nie znamy dnia i godziny, kiedy manipulatorzy historii wpadną na pomysł zniszczenia obiektu, jak wielu innych w całej Polsce”.

Stowarzyszenie na swoim profilu FB przypomina, że “pabianicki pomnik odsłonięto na 20-lecie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – 14 grudnia 1968 roku i stanowi on symbol trudu i walki najlepszych synów miasta”, a na jednej z bocznych płyt charakterystyczne są postacie rycerzy króla Władysława Jagiełły oraz polskich żołnierzy Armii Wojska Polskiego formacji wschodnich i napis “1410 – 1945 Grunwald – Berlin”.

Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię że Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w Pabianicach trzeba usunąć, gdyż propaguje komunizm.

“Sprzeciwiamy się temu zamachowi na polską historię, na pamięć polskiego ruchu robotniczego i chłopskiego. To jest hańba współczesnej poprawności politycznej, pod wpływem i naciskiem tzw. Zachodu, jak i z inicjatywy rodzimych reformatorów. Pod pretekstem walki z komunizmem niszczy się to, co polskie, chwalebne, narodowe, wspólne, dobre stosunki sąsiedzkie, międzynarodowe…
Pomnik jeszcze stoi, choć widać brak troski o wygląd, konserwacji. Obecne władze przymykają oczy na wandalizm” – podkreśla SSPK.

O wyroku na pomnik

W listopadzie napisaliśmy, że Wojewoda Łódzki wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie obowiązku usunięcia pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Sprawa jest procedowana z zachowaniem wymogów wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego. Jak ustaliliśmy z kolei w lutym br. , do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wpłynęło postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Z treści dokumentu wynika, że pomnik powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej jako propagujący komunizm.

Do 31 marca 2018 roku – tj. w terminie wskazanym w tzw. ustawie dekomunizacyjnej gminy mogły rozebrać obiekty, które nie były zgodne z ustawą oraz uzyskać zwrot przeznaczonych na demontaż pieniędzy z miejskiego budżetu.

Przypomnijmy, że figurowanie pomnika w wojewódzkiej ewidencji zabytków ujawnił nasz portal pabianice.tv we wrześniu ub. roku (CZYTAJ TUTAJ). Rozbiórka w takiej sytuacji oznaczałaby złamanie prawa. Konserwator początkowo nie zamierzał wykreślać monumentu z ewidencji (CZYTAJ TUTAJ), ale potem zmienił zdanie (CZYTAJ TUTAJ).

Sprawa wyburzenia pomnika w kontekście dekomunizacji ma swoją historię i stała się przedmiotem szerokiej dyskusji. Zapraszamy do lektury naszych tekstów o pomniku – TUTAJ.

W obronie pomnika podczas debaty live przed monumentem, jaką zorganizował nasz portal pabianice.tv,  stanął  pabianiczanin Adam Śmiech, członek Przezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. ZOBACZ TUTAJ

Fot. FB/SSPK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSąd Rejonowy w Bartoszycach wznawia przyjęcia interesantów i rozprawy. Sąd w Biskupcu nadal zamknięty
Następny artykułŚroda. Informacje o koronawirusie dla mieszkańców regionu. (AKTUALIZACJA g. 15.11) Szósty ozdrowieniec w powiecie.