Pięć domków w Lisówkach, w gminie Dopiewo, które oryginalnie zostały zbudowane dla jednostki wojsk obrony powietrznej, będzie dostępnych od sierpnia. Na razie nikt w nich nie mieszka, bo starostwo powiatowe dopiero zakończyło inwestycję. Powstanie domu dla samotnych matek i ojców ogłosili w środę, 28 lipca Jan Grabkowski, starosta poznański, władze Domu Pomocy Społecznej i przedstawiciele poznańskiej Fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego, która zarządza programem.
Pierwszy dom dla samotnych rodziców w Wielkopolsce
– Starostwo nie ma swoich pieniędzy, a te, które ma, pochodzą od ludzi. I dla ludzi chcemy je przeznaczać. Szczególnie dla tych ludzi, którzy są w potrzebie – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Jan Grabkowski.
Na projekt pomocy dla samotnych matek i ojców starostwo powiatowe przekazało prawie 1,7 mln zł. Dodatkowo ponad 2 mln złotych pochodzi z unijnych funduszy, które pozwoliły wyremontować i urządzić domki. Wnętrza są umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz łóżeczka i akcesoria dla dzieci. Lokatorzy oprócz bezpiecznego miejsca zamieszkania w ośrodku otrzymają też pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną. Tym zajmuje się Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego.
Domy dla samotnych matek i ojców w Lisówkach, w gminie Dopiewo Materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Poznaniu
– Pobyt w domu to nie będą wakacje, a czas intensywnej pracy dla lokatorów, dzięki której będą mogli wrócić na właściwe tory – zapowiada Maciej Walczak z fundacji.
Dom dla samotnych rodziców powstał w obrębie już istniejącego w Lisówkach Domu Pomocy Społecznej. Mieszkają tam m.in. seniorzy. Jan Grabkowski podkreśla zalety takiego połączenia. – Dla seniorów młodość jest lekarstwem – mówi i zapowiada, że starostwo już podjęło działania w kierunku ułatwień komunikacyjnych. – Staramy się o zwiększenie liczby kursów autobusów do ośrodka.
Domy dla samotnych matek i ojców w Lisówkach, w gminie Dopiewo Materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Poznaniu
– Lepszy transport do ośrodka będzie niezwykle ważny dla lokatorów. Domy przeznaczone są dla samotnych rodziców, którzy mają dzieci w różnym wieku. Muszą mieć zatem możliwość dotarcia do przedszkola czy szkoły, a rodzice do pracy – mówi Karolina Piotrowska z fundacji, która jest koordynatorką projektu.
Pomoc w sytuacjach kryzysowych
Kto będzie mógł starać się o miejsce w domu? Głównie mieszkańcy powiatu poznańskiego. Ale starostwo zapewnia, że jeśli będą wolne miejsca, przyjmie osoby spoza powiatu. – Wnioski składać trzeba w ośrodkach pomocy społecznej właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. W procedurze konieczny będzie m.in. wywiad środowiskowy, akt urodzenia dziecka oraz opinia ośrodka – tłumaczy Anna Czerniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Oczywiście w sytuacjach kryzysowych, gdy pomoc potrzebna jest natychmiast, potrzebujący będą kierowani do domu bez tych dokumentów, a te uzupełnione będą w drugiej kolejności.
Dzięki niedawnej zmianie przepisów ofiary przemocy domowej nie muszą już opuszczać domu. Wyprowadzić musi się za to sprawca. Ale nie zawsze ofiara chce zostać z dziećmi w miejscu, w którym ją krzywdzono.
– W sytuacjach kryzysowych powiaty powinny kierować potrzebujących do najbliższego miejscu zamieszkania ośrodka. W Wielkopolsce do tej pory takiego ośrodka nie było, a ofiary przemocy wysyłane były do ośrodka interwencji kryzysowej w Kobylnicy – mówi Anna Czerniak. – Z ośrodków pomocy społecznej w powiecie wiemy, że zapotrzebowanie na dom dla samotnych rodziców jest, ale nie jesteśmy w stanie określić tych potrzeb liczbowo.
12 miesięcy pomocy
W Lisówkach oprócz 30 miejsc dla samotnych matek i ojców jest też 10 dodatkowych dla osób z niepełnosprawnościami, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Te miejsca mogą być wykorzystane też przez samotnych rodziców, którzy albo sami, albo ich dzieci dotknięci są niepełnosprawnością. W domach zamieszkać mogą m.in. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, nieradzące sobie z byciem rodzicem, potrzebujące wsparcia w codziennych obowiązkach, które w wyniku np. niezaplanowanego zostania rodzicem są w konflikcie z rodziną czy partnerami, oraz ci, którzy mają złe wzorce rodzicielskie i potrzebują pomocy w wychowaniu dziecka.
Ośrodek zapewnia mieszkanie przez 12 miesięcy, ale decyzje ostatecznie podejmowane będą indywidualnie w każdym przypadku. Przez ten czas mieszkańcy ośrodka będą mieć zapewnione środki higieniczne i artykuły związane z codziennym funkcjonowaniem. Ośrodek nie zapewni wyżywienia, ale korzystanie z pomocy domu nie wyklucza starania się o środki finansowe, które zapewnia państwo.
Osoby zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia mogą uzyskać szczegółowe informacje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Słowackiego 8 (I piętro) lub telefonicznie pod nr. 61 84 10 710.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS