A A+ A++

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, nowy fundusz pożyczkowy – to kolejne działanie, przygotowywane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. “Na ten cel przeznaczymy 400 mln zł z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Nabór wniosków ruszy pod koniec kwietnia” – wskazano we wspólnym komunikacie MFiPR i BGK.

Pożyczka, jak wyjaśniono, będzie połączona z dotacją, co oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał zwrócić jedynie pożyczony kapitał, bez odsetek ani dodatkowych kosztów. Maksymalnie każdy przedsiębiorca będzie mógł uzyskać do 15 mln złotych, a okres spłaty pożyczki to nawet 6 lat.

W ramach umowy podpisanej przez MFiPR oraz BGK nowych pożyczek, które mają wesprzeć przedsiębiorców dotkniętych kryzysem, w regionach będą udzielać instytucje finansujące, współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. “Ich lista pod koniec kwietnia zostanie opublikowana na stronie bgk.pl” – czytamy.

Jak powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pożyczki wspierające płynność firm z sektora MŚP pozwolą wielu z nich na pokrycie bieżących potrzeb finansowych czy ochronę miejsc pracy. “W przypadku spłacenia kontrahentów korzyść z pożyczki jest podwójna – przedsiębiorca nie popada w długi, a jego partnerzy otrzymują należne im pieniądze. Jeśli nawet to wsparcie nie każdej firmie pozwoli stanąć na twardym gospodarczym gruncie, to z pewnością pomoże utrzymać się na powierzchni i przetrwać pandemiczne tsunami” – zaznaczyła.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podkreśliła konieczność wdrażania rozwiązań, które pomogą ratować firmy m.in. przed bankructwem. – Z pożyczki płynnościowej będzie można sfinansować pensje pracowników, opłacić czynsz za wynajem lokalu, uregulować zaległe należności wobec kontrahentów – podkreśliła. Są to, jak zaznaczyła, najpilniejsze potrzeby małych i średnich biznesów, które decydują o ich przetrwaniu, a zatem i o kondycji polskiej gospodarki. Zaznaczyła, że pożyczka płynnościowa to jednocześnie “wzmocnienie tarczy antykryzysowej”. “Zakładamy, że pierwsi przedsiębiorcy będą mogli zawnioskować o preferencyjną pożyczkę jeszcze w kwietniu” – dodała prezes BGK.

Pożyczek mają udzielać pośrednicy finansowi, których wybierze BGK. Początkowo do firm ma trafić ok. 400 mln zł, ale Ministerstwo nie wyklucza zwiększenia tego budżetu.

Najważniejsze cechy pożyczki płynnościowej to, jak wskazano:

– Żadnych dodatkowych kosztów – gdy przedsiębiorca podpisze umowę na pożyczkę, jednocześnie otrzyma dotację na spłatę oprocentowania. Będzie to automatyczne – przedsiębiorca nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wniosków.

– Brak ściśle określonego katalogu wydatków – przedsiębiorca zdecyduje na jakie potrzeby związane z utrzymaniem firmy przeznaczy środki pożyczki; pożyczką będą mogły być sfinansowane wydatki poniesione już 1 lutego 2020 r. – ważne żeby nie były opłacone.

– Półroczna karencja w spłacie – przedsi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTenis. Najlepsi polscy zawodnicy będą grać w Polsce?
Następny artykułUX Crash Test – czy da się zweryfikować design w 5 minut?