A A+ A++

Czy czuć już wiosnę w mieście? Po temperaturach sądząc, to raczej jeszcze przedwiośnie. Ale gdy obudzimy po zimowym śnie wszystkie nasze zmysły i otworzymy się na nowe doznania, to wkrótce poczujemy wiosnę na Gdynię.


– Choć pandemia wciąż nie ustępuje, a obostrzenia i środki bezpieczeństwa pozostają w mocy, to budząca się wiosna rodzi nadzieję, że wkrótce będzie lepiej, że znów będziemy mogli w pełni cieszyć się urokami naszego miasta. Gdynia jest miastem zielonym i słonecznym, więc naturalne uroki wiosny nietrudno tu dostrzec już dziś. Wierząc jednak, że program szczepień i roztropność mieszkańców przyczynią się niebawem do poprawy sytuacji epidemicznej, przygotowaliśmy dla gdynian i naszych gości moc dodatkowych, wiosennych atrakcji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

 
Jakich zatem uczuć doznamy wychodząc o tej porze na miasto? Jak możemy poczuć wiosnę na Gdynię? Najlepiej na wszystkie możliwe sposoby – węchem, słuchem, smakiem, wzrokiem, dotykiem. No i oczywiście sercem.

Jak więc wiosną pachnie miasto z morza, miasto parków, kwietników i lasów? Jaki zapach poczujemy wchodząc do piekarni, kawiarni, czy restauracji? Na pewno wypieków i potraw wielkanocnych, przecież święta idą wielkimi zajęczymi susami wraz z akcją miasta i restauratorów „Święta na wynos – dobro smakuje”, więc szefowie kuchni szykują już wielkanocny catering.

A co słychać w mieście budzącym się z zimowego snu? Które z ptaków usłyszymy w lasach Kępy Redłowskiej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Czy te same co w Parku Kolibki lub w jednym z parków kieszonkowych, gdzie zharmonizują się z pobrzękiwaniem dzwonków rowerowych i wielkomiejskim gwarem oraz muzyką graną w plenerze i salach koncertowych? Na Molo Południowym mewy przekrzykiwać będą syreny pasażerskich statków, na ulicach głosy przewodników turystycznych szum ulicy. Póki co turystów jeszcze słychać niewielu, więc to idealny czas na przedsezonowy relaks i wytchnienie po długiej, mroźnej zimie.

fot. Karol Stańczak

Jakie smaki będą dominować tej wiosny na Szlaku Kulinarnym Centrum Gdyni? Niezależnie od weny restauratorów i trendów, na pewno smaki kaszubskich nowalijek z Hal Targowych, na których chętnie zaopatrują się kucharze. Na Bulwarze Nadmorskim i Molo Południowym znów posmakujemy smażonych ryb, gofrów i lodów. A na plenerowych imprezach i festynach skosztujemy smaków z food trucków. Wiosna będzie smakowała też czekoladą, bo Centrum Nauki Experyment szykuje w kwietniu czekoladowy weekend!

A co ze wzrokiem? Co zobaczymy na mieście po zimie? Zapewne kolejne, nowe odsłony Szlaku Modernizmu Gdyni, na który ruszą korzystając z dłuższego dnia i cieplejszego powietrza spacery fotograficzne i z przewodnikami. W Parku Centralnym wzrok nacieszą mistrzowsko dobrane i skomponowane rabaty, a na Kamiennej Górze jeszcze bezlistne lecz obsypane kwiatami drzewa owocowe. W rezerwatach na terenie gdyńskich lasów zaobserwujemy budzącą się do życia naturę i dziką przyrodę. Jeszcze inne potrzeby zaspokoi nasz zmysł wzroku w gdyńskich instytucjach kultury – teatrach, kinach, muzeach, galeriach sztuki.

Poczujemy też Gdynię całym ciałem, dotykiem. Wraz z rosnącymi temperaturami, w parkach i na plaży odżyje joga, pilates, gimnastyka, zumba i inne aktywności, po których mięśnie będziemy czuć jeszcze na drugi dzień. Zaś błogi relaks poczujemy w ciele po wieczorze w hotelowym spa i nocy w wygodnym łóżku komfortowego, hotelowego pokoju.

Emocje sportowe i adrenalinę poczujemy na różnych turniejach i wydarzeniach sportowych lub w Adventure Parku w Kolibkach.

A jak już poczujemy wiosenną Gdynię wszystkimi zmysłami, to na pewno poczujemy ją też w sercach. Tak łatwo się o tym przekonać, wystarczy zapoznać się z wiosennymi atrakcjami przygotowanymi przez miasto, zajrzeć do przewodnika i otworzyć się na nowe, wiosenne doznania, jakie niesie Gdynia.


Odkryj Gdynię
z nowym przewodnikiem!  

Z myślą o tych, którzy chcieliby dowiedzieć się m.in. jakie są największe atrakcje Gdyni, jakie lokalne wydarzenia warto zapisać sobie w kalendarzu oraz czy da się ją zwiedzić w jeden lub dwa dni, przygotowaliśmy nowy „Przewodnik po Gdyni”. To prawdziwe kompendium wiedzy, nie tylko dla turystów! Z przewodnika warto skorzystać zarówno wtedy, gdy Gdynię odwiedzamy tylko podczas weekendu, jak i wtedy, gdy zdecydujemy się pozostać w “mieście z morza i z marzeń” na dłużej. To kompletny poradnik, dzięki któremu możemy poznać najciekawsze lokalne atrakcje, wydarzenia, ludzi oraz miejsca.

Publikacja została przygotowana w języku polskim i angielskim. Jest dostępna dla użytkowników w dwóch wersjach interaktywnych: do użytku na urządzeniach mobilnych oraz w wersji desktop (do wyświetlania na ekranie komputera). Kliknięcie w wybrany odnośnik spowoduje przeniesienie czytelnika bezpośrednio na stronę WWW, profil na Facebooku czy miejsca w Google Maps.
Oprócz wersji elektronicznej, publikacja zostanie wkrótce wydana w wersji drukowanej, liczacej 84 strony.

Najciekawsze gdyńskie atrakcje i miejsca można także poznawać także dzięki instagramowej funkcji “Przewodnik”.


#WiosnaWGdyni
. Pokaż, jak Ty odkrywasz Gdynię!  

fot. Karol Stańczak

Zachęcamy do dzielenia się swoimi przeżyciami związanymi z odkrywaniem Gdyni na wiosnę! Miłośnicy fotografii mogą oznaczać swoje zdjęcia w mediach społecznościowych hashtagiem #WiosnawGdyni. Najlepsze z nich zostaną opublikowane na oficjalnych miejskich profilach.

Przypominamy także o prężnie działającej grupie „Gdynia w obiektywie”.


Kalendarz wydarzeń
. Dzieje się na wiosnę #wGdyni! 

W najbliższych miesiącach nie zabraknie atrakcji, które sprawią, że niezależnie od pogody, w Gdyni nikt nie będzie się nudził. W gdyńskiej ofercie na wiosnę znajdzie się zarówno coś dla dzieci i młodzieży, dorosłych, a także dla całych rodzin.

W związku z dynamiczną i wciąż rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz wprowadzaniem nowych obostrzeń, w harmonogramie prezentowanych poniżej atrakcji mogą zajść zmiany. Wydarzenia mogą zostać odwołane, przełożone na inny termin lub zmienić formułę. Wszystkie zaplanowane atrakcje można śledzić w uzupełnianym na bieżąco Kalendarzu imprez: https://www.gdynia.pl/kalendarz.


Wiosna w Centrum Nauki Experyment

Budynek Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Wiosna kojarzy się z budzeniem przyrody do życia i bujną zielenią, zatem pierwsze dni wiosny w Experymencie będzie wypełniony warsztatami, prelekcjami i ciekawostkami poświęconym roślinom ich niezwykłym cechom. Będzie naprawdę zielono! 

27 i 28 marca
to z kolei początek Tygodnia z jajem. Jajko jest najbardziej fascynującym „wynalazkiem” ewolucji i największym przejawem niezależności, jaki „wymyślono” od czasów powstania rozmnażania płciowego… To że kolor żółtka nie jest oznaką zdrowia kury czy jakości jajka, większość z nas już wie. Znamy też sposoby na szybkie rozpoznanie, które jajko jest ugotowane, a które surowe. Ale czy próbowaliście kiedyś eksperymentować z jajkiem? Nie, to świetnie – będzie ku temu okazja! 

Atrakcje odbędą się w formule online.  Informacje na ten temat można śledzić na profilu Centrum Nauki Experyment na Facebooku oraz stronie experyment.gdynia.pl.


Pozostałe zaplanowane wydarzenia:

  • 10-11.04Czekoladowy weekend w Experymencie.
    Doświadczalnie o czekoladzie, właściwościach, korzyściach. Będzie słodko i gorzko i z pewnością naukowo.
  • 22-25.04Eko-weekend.
    Zielony styl życia, zielone miasto, zielone zakupy, zielone potrzeby człowieka. Zaopatrzycie się z kawał dobrej wiedzy i być może wprowadzicie do swego życia więcej zielonych trendów.
  • 1 – 3.05Majówka z Experymentem / Majówkowy weekend z Experymentem.
    Poznać z bliska fascynujący świat Bajek robotów – z nami to możliwe. Zainspirowani twórczością Stanisława Lema przygotujemy wiele aktywności, które przybliżą futurystyczne wizje autora.
  • 29.05 – 1.06 Dzień dziecka z Experymentem
     Co myśli pieseł, a co czuje kitku? Czyli jak zrozumieć naszych futrzastych, i nie tylko, przyjaciół. W programie, między innymi, behawiorysta zwierzęcy opowie jak świadomie adoptować zwierzę, jak przygotować dom na przybycie nowego czworonożnego członka rodziny i jak rozmawiać o tym z dziećmi? Będzie wesoło i naukowo.


Coś dla miłośników teatru i filmu

fot. Przemysław Burda

Gdynia kulturą i sztuką stoi! Na szczególną uwagę w wiosennej ofercie gdyńskich teatrów zasługuje spektakl Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej pt. “Rewia 70 & France”. W jego programie znajdziemy polskie piosenki lat 70. i przeboje francuskie, m.in.: Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza, Maryli Rodowicz, Urszuli Dudziak, Jacka Kaczmarskiego, ABBY, Edith Piaf, Mireille Mathieu, Joe Dassina, Vanessy Paradis, Ingrid oraz wiele innych niespodzianek!

Z kolei Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotował na wiosnę premierę spektaklu Karol Olgierd Borchardt „Znaczy kapitan”, w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Słynni kapitanowie, statki parowe, transatlantyki i legendarne żaglowce. Morze, humor, kobiety. Po prostu “Znaczy kapitan”. to pełen radości i humoru hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi. Porywająca kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Głęboka woda, wielka przygoda i piękne kobiety. Obowiązkowa pozycja nad morzem!

W Gdyni nie zapominamy także o miłośnikach “wielkiego ekranu”. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dni Krytyki Filmowej, łączące pokazy filmowe z prelekcjami i dyskusjami znawców kina. To świetna okazja dla publiczności do wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Wiosna w Gdyni oznacza także święto miłośników kina i filmów dokumentalnych, czyli kolejną edycję Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie przybierze w tym roku formułę hybrydową. W dniach 21-30 maja odbędzie się część kinowa w siedmiu miastach: Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy oraz Lublinie. Następnie widzowie będą mogli zobaczyć część filmów z tegorocznego programu online na platformie vod.mdag.pl.


Gdyńskie muzea – na wiosnę

Wiosna 2021 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni to ostatnia szansa na zobaczenie w muzeum wystawy czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”. Otwarta do 30 maja ekspozycja prezentuje 350 unikatowych obiektów z Francji i Belgii, które przybliżają codzienne życie polskiej rodziny górniczej na emigracji w XX-leciu międzywojennym.

Z kolei Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na dwie wystawy czasowe:

  • Janusz Kaniewski. Polskie projekty, polscy projektanci. Wystawa czasowa, otwarta do 30 maja.
    Janusz Kaniewski to uznany na świecie polski projektant samochodów. Wizjoner, wrażliwy na estetykę przestrzeni publicznej. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.
  • Legenda Radmoru – wystawa czasowa, otwarta do 29 sierpnia.
    Na wystawie zaprezentowano ponad pięćdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego. Ekspozycja staje się tłem dla opowieści o ludziach, którzy swoją codzienną pracą budowali gdyńską legendę – legendę Radmoru.

Inne wiosenne hity #wGdyni! 

  • 21.04 Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej (Visual Concert), Gdynia Arena
    Koncert z filmową projekcją najpiękniejszych miejsc świata – niezwykłe multimedialno-muzyczne show.
  • 7-9.05 Ogród & Wielka Majówka! Targi, kiermasz i piknik rodzinny. Park Kolibki 
  • 15.05 Koncert Stanisława Soyki, Sala Koncertowa Portu Gdynia 
  • 18 – 20.06.2021 lub 25-27.06.2021 – Arka Gdynia Summer CUP 2021, obiekty Gdyńskiego Centrum Sportowego 
    Turniej piłkarski dla dzieci do 12 roku życia, turniej ma charakter międzynarodowy.
  • 8-20.06 Turniej koszykarski 3×3 Gdyniaobiekty Gdyńskiego Centrum Sportowego 
    Druga edycja turnieju koszykarskiego łączącego zawodników występujących na profesjonalnych koszykarskich parkietach i amatorów w formule koszykówki ulicznej 3×3. Podobnie jak w pierwszej edycji w Gdyni w ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski do lat 17 oraz 23.


Zarezerwuj nocleg w Gdyni 

Spotkajmy się w Gdyni – z morzem w tle! W zakładce gdynia.pl/poczujwiosne przygotowaliśmy pełną ofertę miejsc noclegowych w gdyńskich hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Warto pamiętać o niej już teraz, planując wiosenne wypady w ciągu najbliższych miesięcy.

– Zapraszamy do Gdyni, miasta z morza i od morza. Hotel Courtyard Gdynia by Marriott jest położony nad samą Zatoką Gdańską. W bliskiej odległości od hotelu znajdują się najważniejsze atrakcje i historycznie ważne elementy dziedzictwa Gdyni. Mimo pandemii nadal można realizować wyjazdy służbowe, który polecamy połączyć z chwilą odpoczynku, solidnej porcji tlenu na gdyńskiej plaży, pobudką z niezapomnianym widokiem z naszych panoramicznych okien. A jeśli obostrzenia zostaną poluzowane, to nie ma mowy o pominięciu licznych atrakcji w Gdyni. Szef kuchni naszego hotelu opracował nowe, świetne menu. Nasza nowa koncepcja bazuje na produktach z morza, lasu i pola. Dla mieszkańców Gdyni mamy ofertę dań świątecznych sprzedawanych na wynos z okazji Świąt Wielkanocnych. Niebawem otwieramy podwoje naszego ogródka, gdzie będzie można delektować się różnorodnością naszej oferty dań oraz autorskich drinków. Kaszuby to nieskażony obszar i po sytym, pełnym różnorodności śniadaniu można pojechać i cieszyć się naturą polskiej przyrody. Gorąco zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – mówi Aneta Stępkowska, menedżerka Hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.

Zapraszamy także do skorzystania z oferty hoteli rekomendowanych przez Gdyńską Radę Turystyczną, która dostępna jest na stronie grt-gdynia.pl/hotele-gdynia/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieża ZSSW zademonstrowana dowódcom Wojska Polskiego [FOTO]
Następny artykuł“Osiedle Zachód” – Dyskusja publiczn …