A A+ A++

Jeden z największych, ale i najoryginalniejszych murali, jakie są na Pałukach odsłonięty został w Barcinie. To praca, która dla barcinian spacerujących codziennie osiedlem będzie widomym przypomnieniem o tym, co ponad wiek temu wywalczyli dla siebie i potomnych ich dziadkowie – powstańcy wielkopolscy. O wolności.

W Święto Niepodległości został w Barcinie uroczyście odsłonięty jeden z najbardziej oryginalnych murali, jakie dotychczas stworzone zostały na Pałukach. Pomysłodawczynią jest Ewa Mazur, jedna z największych miłośniczek Barcina, odkrywczyni wielu historycznych skarbów dotyczących tego miasta i jego mieszkańców. Dzięki niej mieszkańcy mieli możliwość ujrzenia wielu archiwalnych zdjęć ulic, obiektów i osób z przeszłości, które to fotografie dotychczas nie funkcjonowały w obiegu publicznym. Dotyczy to również zapisków i dokumentów archiwalnych. Dzięki niej zachował się też klucz do drzwi prowadzących do wysadzonego i rozebranego pod koniec lat 60-tych ub. w. kościoła ewangelickiego w Barcinie.

Barciniakiem jest się na zawsze – mówił Leszek Sarnowski, starosta sztumski i wnuk powstańca wielkopolskiego z Barcina fot. Karol Gapiński

W zeszłym roku jej projekt stworzenia muralu poświęconego powstańcom wielkopolskim zyskał największe poparcie wśród mieszkańców głosujących na przedsięwzięcia w ramach budżetu obywatelskiego. W październiku br. Julian Nowicki, absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie namalował mural na elewacji północnej ściany szczytowej bloku przy ul. Artylerzystów 15.

To nie są postaci z wyobraźni, ale namalowani na podstawie oryginalnego zdjęcia z 4 stycznia 1919 r. na barcińskim rynku powstańcy z tego miasta i okolic fot. Karol Gapiński

Mural jest odwzorowaniem zdjęcia kompanii barcińskiej na rynku miasta przed wyruszeniem w bój z Niemcami w styczniu 1919 r. Dokładnie z 4 stycznia tamtego roku. Artysta wykonał tę monumentalną pracę jako symboliczną  pocztówkę z tamtego dnia, nadaną z Barcina. Wkomponował w mural przy ul. Artylerzystów także Krzyż Powstańczy i orła. Wykorzystany został herb Barcina, stylizowany na pieczęć. Na muralu znalazły się zapiski powstańca Juliana Bachińskiego. Kompania barcińska w 1919 r. walczyła m.n. w Łabiszynie, Antoniewie, Rynarzewie. Barcinianie walczyli też w Szubinie i Żninie.

Licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy fot. Karol Gapiński

Julian Nowicki ma duże doświadczenie w muralach, w tym wielkopowierzchniowych, a co istotne, dużą frajdę sprawia mu tworzenie takich malowideł z przesłaniem historycznym. Ma na swoim koncie duże projekty zrealizowane m.in. w Bydgoszczy, jak mural upamiętniający Mariana Rejewskiego, wybitnego matematyka i kryptologa, który złamał szyfr Enigmy, czy też Józefa Święcickiego, architekta i budowniczego wielu reprezentacyjnych budynków bydgoskich na przełomie XIX i XX w.

Mural odsłonili Ewa Mazur, burmistrz Barcina Michał Pęziak, przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie Janusz Wojtkowiak, twórca Julian Nowicki oraz Anna Figas – wnuczka Edmunda Reinkego. Piosenki i wiersze patriotyczne przedstawili harcerze. Uroczystości przyglądali się licznie przybyli mieszkańcy. Wielu z nich z flagami.

Julian Nowicki na tle swojego dzieła fot. Karol Gapiński

Piękną i działającą na wyobraźnię mowę o patriotyzmie i młodości, z których wywodził się tak czyn powstańczy 1918- 1919, jak i w późniejszych dziesięcioleciach inne zrywy narodowe, wygłosił Leszek Sarnowski. To starosta sztumski, który wywodzi się z Barcina. Od 40 lat w nim nie mieszka, ale powiedział z głębokim przekonaniem, że kto urodzony barciniakiem, pozostaje nim aż do śmierci. Wizyta starosty sztumskiego na uroczystości i jego przemowa nie były dziełem przypadku. Leszek Sarnowski ma w Barcinie cały czas bliską rodzinę. Jest też wnukiem Franciszka Milińskiego, który do Powstania Wielkopolskiego dołączył w wieku 17 lat. Zresztą na uroczystości odsłonięcia muralu pojawiło się całkiem sporo innych potomków barcińskich i nie tylko barcińskich powstańców wielkopolskich.

Karol Gapiński

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOlsztynek chce odzyskać płyty zrabowane z Tannenbergu. Czy Olsztyn je przekaże?
Następny artykułMiejskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości