A A+ A++

Na ogólnourzędowy adres poczty elektronicznej Poczta Polska wysłała e-maila do prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców.

– Wiadomość ta nie została przez nikogo podpisana, nie posiadała zweryfikowanego podpisu elektronicznego, dlatego można ją było potraktować jak anonim. W taki sposób nie wnioskuje się o dane wrażliwe 50 tysięcy mieszkańców naszego miasta – tłumaczy prezydent Nowosielska.

Prezydent już zapowiedziała, że danych Poczcie nie przekaże, bo naraziłaby się na złamanie zapisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

– Zapisy RODO to bardzo poważna sprawa, a za jakiekolwiek ich naruszenie odpowiadam osobiście – podkreśla.

Prawo wyborów korespondencyjnych nie przewiduje

Przesłany wniosek nie posiadał również jakichkolwiek załączników w postaci dokumentów urzędowych, które nakładałyby obowiązek przekazania takich danych. Nie podano w nim także podstawy prawnej, która zobowiązałaby samorządowców do takich działań.

– Wniosek zawierał oczywiste wady formalne, które uniemożliwiają jego rozpatrzenie. Co więcej, obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje głosowania w trybie korespondencyjnym – dodaje prezydent Kędzierzyna-Koźla.

W odpowiedzi na e-mail Poczty Polskiej prezydent miasta zwróciła uwagę, że uchwalona przez Sejm uchwała jest na tę chwilę procedowana przez Senat i nie jest obowiązującym w Polsce aktem prawnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAGORA SA (15/2020) Zakończenie procedury konsultacji ze związkiem zawodowym w sprawie zwolnień grupowych w Goldenline Sp. z o.o. i uruchomienie programu dobrowolnych odejść
Następny artykułHolenderskie „tak” dla eutanazji osób z demencją