Ćma bukszpanowa jest często prawdziwą zmorą dla osób, które dbają o rośliny w swoim ogrodzie. Wraz z końcem sierpnia larwy tego gatunku zaczynają pojawiać się nie tylko na bukszpanach, ale również na innych krzewach. Szczęśliwie są sposoby, aby przepędzić je z naszej posiadłości
Ćma bukszpanowa atakuje rośliny nie tylko w okresie wiosennym. Drugie pokolenie tych owadów pojawia się wczesną jesienią, a niekiedy możemy je spotkać już pod koniec sierpnia. Niestety te niepozorne larwy mogą doszczętnie zdewastować cały ogród. Żerują one nie tylko na bukszpanach ale i na innych roślinach, takich jak ostrokrzew czy trzmielina.
Dobrym sposobem, zalecanym przez ogrodników, jest własnoręcznie przygotowany oprysk składający się z zaledwie dwóch składników. Wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji 1:10, mieszaninę przelać do butelki z atomizerem, a następnie dokładnie opryskać roślinę, na której pojawiły się szkodniki. Po odczekaniu pół godziny należy obficie podlać roślinę czystą wodą.
W przypadku pojawienia się całej kolonii larw należy zastosować specjalistyczne produkty dostępne w sklepach. Ogrodnicy radzą, by szukać środków ze szczególnym składem, a dokładniej tych posiadających łacińską nazwę „bacillus thuringiensis”. Są to bakterie które skutecznie działają na ćmy lecz nie są groźne ani dla ludzi, ani dla domowych zwierząt.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS