A A+ A++

Pajęczańscy policjanci zabezpieczali pocisk artyleryjski oraz amunicję pochodzące z okresu I Wojny Światowej znalezione w lesie w Prusicku. Niewybuch został zabrany przez saperów. Policjanci ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić!

W niedzielę 16 października w lesie w miejscowości Prusicko członkowie stowarzyszenia zajmującego się prowadzeniem poszukiwań ukrytych i porzuconych zabytków pochodzących z czasów I i II Wojny Światowej odnaleźli niewybuch. Poszukiwacze o niebezpiecznym znalezisku zawiadomili policję.

Dyżurny pajęczańskiej komendy skierował na miejsce patrol oraz policjanta rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Okazało się, że był to pocisk artyleryjski „Szrapnel” z ładunkiem miotającym bez zapalnika oraz 15 sztuk amunicji ”Mosin”, które pochodzą z czasów I Wojny Światowej. Funkcjonariusze pajęczańskiej policji zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu przejęcia go przez patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. Saperzy zabrali niebezpieczne znaleziska na poligon, gdzie zostaną zdetonowane.

Przypominamy, że nie wolno dotykać, rozkręcać czy przenosić znalezionych niewybuchów. Grozi to śmiercią lub kalectwem. Wojskowe materiały wybuchowe są odporne na warunki atmosferyczne i zachowują swoje właściwości wybuchowe  pomimo upływu lat czy składowania w ziemi. Jeśli mamy podejrzenie, że przedmiot może być niewybuchem, miejsce jego znalezienia należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i powiadomić policję. Odsunąć się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd odpowiednich służb – tłumaczy mł. asp. Wioletta Mielczarek rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie.

źródło i fot.: KPP Pajęczno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOferty wsparcia dla organizacji pozarządowych – zaproszenie na spotkanie
Następny artykułOHP postawił nową lodówkę społeczną