– czy dla usprawnienia kontroli celnej na tym konkretnym przejściu granicznym możliwe jest przesunięcie z innej lokalizacji skanera właśnie tam lub przyśpieszenie wyposażenia przejścia granicznego w Medyce w nowy skaner jeszcze w tym roku kalendarzowym?
– czy, biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość ładunków w kontenerach, przewożona jest z Ukrainy przez certyfikowanych operatorów (AEO) tranzytem przez Polskę do portów morskich i następnie dalej do krajów trzecich, nie można by – przynajmniej tymczasowo (do czasu ponownego uruchomienia skanera kolejowego), zawiesić lub ograniczyć kontrole tych ładunków lub ewentualnie przenieść kontrole celnych do portów morskich?
PISiL wskazuje, że w portach morskich jest dostęp do sprawnego skanera i infrastruktura oraz zaplecze techniczne, dzięki czemu czynności kontrolne nie będą paraliżować granicznego ruchu kolejowego.
Zarazem Polska i Ukraina podpisały w lipcu porozumienie o rozbudowie sieci wzajemnych połączeń transportowych i towarzyszącej im infrastruktury. Polska kontynuuje modernizację odcinków granicznych dwóch najważniejszych linii kolejowych łączących nasze kraje: Lublin – Dorohusk – Jahodyn – Kowel oraz Rzeszów – Medyka – Mostyska – Lwów. Kraje mają także określić docelową zdolność przeładunkową terminali granicznych.
Czytaj więcej
Będzie więcej ładunków
Ukraiński narodowy przewoźnik prognozuje znaczny wzrost kolejowych przewozów towarów pomiędzy Ukrainą a UE, w tym intermodalnych i konwencjonalnych. – Organizacja tych potoków towarowych przez Węgry czy Rumunię jest traktowana priorytetowo. O ile w przypadku Rumunii w grę wchodzi wykorzystanie potencjału transportowego portu w Konstancy i ewentualnie portu Giurgiulești na południu Mołdawii (który zresztą chcą kupić Rumuni), o tyle Węgry są dla nich najprostszym ze sposobów na dotarcie do odbiorców na południu Europy – uważa dyrektor generalny spółki Laude Smart Intermodal na Ukrainie Pavel Kalasko.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS