A A+ A++

W najbliższą sobotę na niezwykłą wycieczkę po niebie zaproszą nas Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskorotowej i Karol Wójcicki, popularyzator nauki i autor „Z głową w gwiazdach”.

Perseidy to rój meteorów pochodzących z komety Swifta-Tuttle’a, która orbituje wokół Słońca. Za każdym razem, gdy kometa zbliży się do naszej gwiazdy, jej lodowe jądro paruje, uwalniając długi warkocz kosmicznych „odłamków”. Te podróżują przez nasz Układ Słoneczny z prędkością 59 km/s. Każdego lata orbita Ziemi przecina się z orbitą komety. Wówczas rozpędzone meteory dostają się do atmosfery i spalają się, tworząc zjawisko, które potocznie nazywamy „spadającymi gwiazdami”. Ten kosmiczny spektakl trwa zwykle od połowy lipca, jednak jego kulminacja przypada w połowie sierpnia. Wtedy zdecydowanie warto spędzić wieczór (a może i noc) spoglądając w niebo.

Spadające gwiazdy to jednak tylko ułamek tego, co nieustannie dzieje się nad naszymi głowami. O Perseidach, ale też o zorzy polarnej i zaćmieniach słońca opowie nam Karol Wójcicki – autor strony „Z głową w gwiazdach”, dziennikarz naukowy i popularyzator astronomii. Przy pomocy teleskopu będziemy mogli zobaczyć zakamarki nieba niewidoczne gołym okiem.

Tradycyjnie już do gwiazd powiezie nas kolejka wąskotorowa. Zabytkowymi wagonami dojedziemy na polanę w Runowie, gdzie z dala od miejskich świateł widoczność nieba będzie doskonała. A jeśli chmury nie pozwolą nam podziwiać nieboskłonu, z pomocą przyjdzie technika – obejrzymy wówczas komputerową symulację tego, co dzieje się nad naszymi głowami.

Odjazd ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe o godz. 20.00, powrót planowany jest po północy. Warto zabrać ze sobą koce lub leżaki.

Pociąg do gwiazd – sobota 21 sierpnia godz. 20.00. Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy).

Czytaj również: Strefa Dźwięku i Ruchu: warsztaty i pokazy na targowisku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie GIS. Błędne etykiety piwa Carlsberg. Produkty wycofane
Następny artykułOnlyFans zakaże treści o charakterze seksualnym