A A+ A++

Bartnictwo, pszczelarstwo, pasieczysko, apiterapia czy pożytek pszczeli – to tylko niektóre z terminów, których znaczenie poznali uczestnicy spotkania, które odbyło się 18 września br. w Czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, jako część projektu ,,Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!’’.

To inicjatywa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie ZDROWO ZACZYTANI!

Głównym tematem spotkania było pszczelarstwo w praktyce i jego prozdrowotny charakter. Ale spotkanie było także okazją do zaprezentowania bogatej literatury, popularnonaukowej i pięknej, poświęconej pszczołom i pszczelarstwu.

A o tym, że pszczelarstwo to pasja, hobby i ważna część życia przekonali się młodzi ludzie, słuchając prezentacji Piotra Smolaka, który jest sportowcem, maratończykiem, zawodowo związany z przemysłem naftowym. Hodowlą pszczół zajął się wiele lat temu hobbystycznie, a obecnie stało się to jego pasją i pszczelarstwu poświęca znaczną część życia. Posiada pasiekę i produkuje miód, a o hodowli pszczół wie prawie wszystko i tą wiedzą dzielił się na spotkaniu.

Młodzież dowiedziała się m.in. jakie są rodzaje miodów, jak wygląda kit czy wosk pszczeli, kto tworzy rodzinę pszczelą, jakie są rodzaje uli, a także jakich przyrządów używa pszczelarz, aby zebrać najlepszy miód.

Uzupełnieniem wykładu Piotra Smolaka była wystawa literatury popularnonaukowej ze zbiorów KBP, a także prezentacja pt. „Pasieka – barwy miodu i natury”, przygotowana przez uczniów I LO w Krośnie.

W drugiej części spotkania uczniowie kl. IVE z I LO w Krośnie (uczestnicy czerwcowych warsztatów pisania recenzji), prezentowali napisane przez siebie recenzje książek z pszczołami w roli głównej – Amelia Chara i Jędrzej Nowakowski („Świat według pszczół”), Julia Kuliga („Sekretne życie pszczół”), Alicja Surmacz i Julia Tyburcy („Historia pszczół”), Julia Tomkiewicz („Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny”), Katarzyna Winiarska („O pszczołach i ludziach”), Natalia Trybus („Zagubiona pszczoła”).

Każdy autor recenzji otrzymał słoiczek miodu z pasieki Piotra Smolaka!

Spotkanie organizowała młodzież z I LO w Krośnie „Zdrowo Zaczytani” pod opieką dr Zofii Barteckiej-Prorok, której projekt pn. “CZYTAJ. Na zdrowie!”, uzyskał dofinansowanie w konkursie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na realizację inicjatyw oddolnych w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

Autor: Monika Machowicz

zdjęcia: KBP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSą pieniądze na modernizację izby przyjęć w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. To 4 mln zł
Następny artykułSobota z Nordic Walkingiem |#LPU24.pl