Z ubezpieczeniowego punktu widzenia regularne przeglądy pieca mają duże znaczenie.
Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu – przeciętna rodzina przeznacza na to blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8 proc. domowego budżetu. Z kolei 70 proc. tych wydatków gospodarstw domowych pochłania ogrzewanie i wentylacja.
ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest ok. 3,6 mln, powstałych głównie przed 1989 r., budynków o niskiej efektywności energetycznej. Szacuje się, że samo ich docieplenie przyniosłoby roczną oszczędność ponad 995 mln m sześc. gazu i ponad 1,6 mln ton węgla. Aby przyspieszyć te zmiany, od 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy budowlane w zakresie wymiany kotłów, tzw. kopciuchów, oraz wymiany nieszczelnych okien i docieplenia budynków.
Można liczyć na dotację
„Czyste powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach wsparcia można otrzymać dopłaty do wymiany zanieczyszczających powietrze starych pieców na czystsze źródła energii, takie jak pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna. Dotacja obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). Jak można przeczytać na stronie programu, ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc. Umowy na dofinansowanie będą podpisywane aż do 2027 r. Właściciele nieruchomości, których jedynym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel lub drewno, mogą z kolei zainteresować się Programem Ograniczania Niskiej Emisji, który jest realizowany przez poszczególne samorządy.
Warto sprawdzić: Dofinansowanie do pieca 2020. Gdzie i ile dopłaca gmina
Dobry piec to także mniejsze niebezpieczeństwo pożaru. A jeśli dodatkowo mieszkanie jest dobrze zabezpieczone na wypadek pożaru, to przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości można liczyć na niższą składkę. W momencie zakupu polisy trzeba podać sprzedawcy polisy wszystkie informacje na temat stosowanych zabezpieczeń. Jeśli w mieszkaniu czy domu są zamontowane czujniki dymu lub czadu albo ognioodporne drzwi, wówczas cena ubezpieczenia może zostać obniżona.
Wymiana pieca na nowy i ekologiczny to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale również inwestycja we własne bezpieczeństwo. Fot. Adobe Stock
Taniej, ale również bezpieczniej
Wymiana pieca na nowy i ekologiczny to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale również inwestycja we własne bezpieczeństwo. Sezon grzewczy oznacza niestety także rosnące zagrożenie pożarowe. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku aż 12 tys. razy strażacy musieli radzić sobie ze skutkami niebezpiecznych sytuacji wywołanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Z kolei wady urządzeń i instalacji elektrycznych odpowiadały za prawie 6 tys. interwencji.
Warto sprawdzić: Za prąd i ogrzewanie domu możemy płacić mniej
Eksperci firmy ubezpieczeniowej Wiener radzą, żeby stosować tylko sprawne dopuszczone do użytku urządzenia grzewcze oraz nie przechowywać opału i materiałów łatwopalnych obok pieca czy innych urządzeń grzewczych. Przed użyciem nowego urządzenia trzeba zapoznać się z jego instrukcją obsługi i stosować się do jej zaleceń – dotyczy do szczególnie zastosowania właściwego paliwa czy czasu grzania. I elementarz: nie wolno zostawiać bez nadzoru jakichkolwiek urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne, termowentylatory, nagrzewnice czy otwarte kominki.
– Aby nie dopuścić do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji, trzeba pamiętać o regularnych przeglądach instalacji i właściwym użytkowaniu sprzętów, ale także o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – przypomina Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.
Z ubezpieczeniowego punktu widzenia regularne przeglądy mają duże znaczenie.
Nieprzestrzeganie przepisów może spowodować dotkliwe konsekwencje finansowe w razie szkody. I to nawet wtedy, gdy właściciel nieruchomości ma ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe z … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS