Stworzenie sieci stu szpitali oraz przeprowadzenie powszechnych badań zdrowia Polaków – to propozycje, które składają się na nowy program ““Uzdrowimy Polskę” Platformy Obywatelskiej. Resort zdrowia odpowiada, że propozycje Platformy zostały już dawno przygotowane przez Ministerstwo a pod koniec tygodnia mamy poznać szczegóły rządowego planu.
Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaprezentował w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy ochrony zdrowia. Jak podkreślił, aby tego dokonać należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w służbie zdrowia.
Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tys. osób. – Co więcej, nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą. Chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego że nie było dla nich miejsca w placówkach – podkreślał lider PO.
Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się m.in. propozycja sporządzenia “bilansu zdrowotnego Polaków”. Borys Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza. – Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków – począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach – zapowiedział polityk.
Obecny podczas konferencji Bartosz Arłukowicz krytykował rząd za brak decyzji o utworzeniu „sieci białych szpitali”.
– Utworzymy sieć białych szpitali – przygotowanych do tego, aby ratować życie tych, którzy z wirusem nie walczą – powiedział i podkreślił, że chodzi o 100 placówek, które będą przyjmować pacjentów innych niż covidowi, bez ograniczeń.
Zdaniem przedstawicieli Platformy, rozwiązaniem problemu kadr do walki z COVID-19 jest rezygnacja z egzaminów specjalizacyjnych młodych lekarzy.
– Wzywam ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminów dla lekarzy, którzy zdają specjalizację. Miejscem tych lekarzy jest szpital, a nie sala egzaminacyjna – mówił Bartosz Arłukowicz.
Ostatnim elementem programu Platformy to uruchomienie oddziałów rehabilitacji pocovidowej. – Musimy zaopiekować się tymi osobami, które przeszły covid, a mają powikłania, aby mogły wrócić do rzeczywistości – mówiła Beata Małecka-Libera.
Odpowiedź rządu
Do propozycji Platformy Obywatelskiej odniósł się szef resortu zdrowia podczas niedzielnej konferencji prasowej.
-Jesteśmy w środku trzeciej fali i wychodzenie teraz z takimi zapowiedziami pokazuje, jak późno pojawiają się pewne reakcje, które my już dawno przygotowaliśmy – ocenił minister zdrowia.
– W przeciwieństwie do opozycji, zamiast deklaracji wykonujemy konkretne działania. Mamy pierwszy ośrodek pilotażowy działający w Głuchołazach, gdzie taka rehabilitacja jest prowadzona w sposób kompleksowy” – powiedział Adam Niedzielski odnosząc się do rehabilitacji pacjentów wyleczonych z COVID-19.
Jak zapowiedział, w najbliższym tygodniu przedstawi “gotowy już od pewnego czasu projekt odbudowy zdrowia Polaków, który przewiduje m.in. taką powszechną rehabilitację postcovidową, która może być realizowana w zasadzie na każdym poziomie – i ambulatoryjnym i uzdrowiskowym”.
Dodał, że kolejne realne działanie, to na przykład “różne badania diagnostyczne, które są bezlimitowe, a w ostatnim czasie cała pediatria, czyli leczenie dzieci, stały się zabiegami bezlimitowymi”.
-W zakresie profilaktyki mamy przygotowany program dla osób w wieku powyżej 40 lat, ale teraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej powoduje, że tego programu nie możemy uruchomić, bo system jest bardzo obciążony – zaznaczył minister.
Przypomnijmy, że projekt dot. sieci ośrodków rehabilitacji pocovidowej został zapowiedziany już w styczniu, a szczegóły tego planu mieliśmy poznać do końca lutego.
- Jakie są powikłania po COVID-19?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS