A A+ A++

fot. cev.eu

CEV ogłosiła przydział miejsc dla poszczególnych krajów na rozgrywki europejskich pucharów w sezonie 2022/2023. Nie zagrają w nich rosyjskie i białoruskie zespoły, a na ich dyskwalifikacji zyskają polskie drużyny, bo u kobiet trzy zagrają w Lidze Mistrzyń.

Europejska Konfederacja Siatkówki podtrzymała dyskwalifikację rosyjskich i białoruskich zespołów, które nie zagrają w europejskich pucharach w kolejnym sezonie. Miejsca zwolnione głównie przez rosyjskie zespoły zostały przydzielone innym krajom na podstawie rankingu z zastrzeżeniem, że kraje znajdujące się na miejscach 1-3 będą miały po trzech przedstawicieli w fazie grupowej Ligi Mistrzyń i Mistrzów, kraje z miejsc 4-6 po dwóch przedstawicieli, a kraje z miejsc 7-9 po jednym.


Dyskwalifikacja Rosji z rankingu kobiet przysłużyła się Polsce, która awansowała na trzecie miejsce, co sprawiło, że będzie miała trzech przedstawicieli w fazie grupowej Ligi Mistrzyń (najprawdopodobniej Grupa Azoty Chemik Police, Developres Bella Dolina Rzeszów i ŁKS Commercecon Łódź). Na szóste miejsce awansowała Rumunia, która w ten sposób będzie miała dwóch przedstawicieli w fazie grupowej, a na dziewiątej lokacie znalazły się Czechy, co przełożyło się na jedno miejsce dla tego kraju bezpośrednio w fazie grupowej.

Z kolei wykreślenie Rosji z rankingu mężczyzn przysłuży się Niemcom, bowiem ten kraj znajdzie się w czołowej trójce, co przełoży się na trzy miejsca w Lidze Mistrzów. Na szóstą lokatę awansowała Francja, która w ten sposób będzie miała dwóch przedstawicieli w fazie grupowej Ligi Mistrzów, zaś Serbia będzie na dziewiątej pozycji, co da jej prawo desygnowania jednej drużyny bezpośrednio w rozgrywkach grupowych.

Zmiany zajdą również w formule Ligi Mistrzów i Mistrzyń. W sezonie 2022/2023 zwycięzcy poszczególnych grup trafią bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast zespoły z drugich miejsc oraz najlepsza drużyna z trzeciego miejsca ze wszystkich grup również znajdą się w play-off. Te sześć zespołów zagra mecz u siebie i rewanż na wyjeździe, a trzej zwycięzcy dołączą do stawki ćwierćfinałowej. Na tym etapie, podobnie jak w półfinałach, drużyny będą grały po dwa spotkania (u siebie i na wyjeździe), a triumfatora rozgrywek wyłoni ponownie jeden mecz.

Jednak CEV pozostawiła furtkę dla rosyjskich zespołów. Mogą one wrócić do walki w europejskich pucharach pod warunkiem, że do 1 września wygasną międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję, która zaatakowała zbrojnie Ukrainę. Wówczas liczba drużyn w fazie grupowej zwiększona zostanie do 24 oraz zmieni się format rozgrywek.

Polskie zespoły z prawem gry w europejskich pucharach w sezonie 2022/2023:

Grupa Azoty Chemik Police – Liga Mistrzyń od 4.rundy
Developres BELLA DOLINA Rzeszów – Liga Mistrzyń od 4.rundy
ŁKS Commercecon Łódź – Liga Mistrzyń od 4.rundy
Grot Budowlani Łódź – Puchar Challenge z możliwością awansu do Pucharu CEV

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Liga Mistrzów od 4. rundy
Jastrzębski Węgiel – Liga Mistrzów od 4. Rundy
Aluron CMC Warta Zawiercie – Liga Mistrzów od 4. Rundy
PGE Skra Bełchatów – Puchar Challenge z możliwością awansu do Pucharu CEV
Asseco Resovia Rzeszów – Puchar Challenge z możliwością awansu do Pucharu CEV

Więcej artykułów z kategorii :

Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:

Aluron CMC Warta Zawiercie, Asseco Resovia Rzeszów, Budowlani Łódź, CEV, Chemik Police, europejskie puchary, Jastrzębski Węgiel, KS Developres Rzeszów, Liga Mistrzów, Liga Mistrzyń, ŁKS Łódź, PGE Skra Bełchatów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Więcej artykułów z dnia :

2022-05-25

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł01 czerwca: Spotkanie autorskie – Szymon J. Wróbel – Kudowa-Zdrój
Następny artykułRusza 19. Międzynarodowy Festiwal Kryminału