A A+ A++

Program „Wsparcie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej” służy rozbudowie sieci stacji meteorologicznych w województwie łódzkim. Jest to uzupełnienie krajowej sieci stacji pracujących w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) obsługiwanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach („IUNG-PIB”). Na terenie dwóch gmin w powiecie piotrkowskim, powstaną takie stacje. To gmina Moszczenica i Wolbórz.

Zwiększenie dokładności pomiarów to możliwość lepszego śledzenia i analizowania warunków pogodowych, co  poprawi precyzyjność wyznaczania granic obszarów objętych suszą rolniczą.

– Nie tylko nam wszystkim upały dają we znaki, ale są też dużym utrapieniem dla rolników z województwa łódzkiego. Przez gorące lato w tym roku i latach poprzednich, dziś możemy już mówić o występowaniu zjawiska suszy rolniczej w naszym województwie. Dlatego nie pozostajemy obojętni na potrzeby rolników z naszego regionu i bierzemy czynny udział w programie „Wsparcie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej”. Planujemy przeznaczyć 1,2 mln zł na postawienie ogródków meteorologicznych i wyposażenie ich w stacje monitorujące warunki pogodowe w gminach województwa łódzkiego. System stacji meteo umożliwia rolnikom wiarygodne dokumentowanie wpływu braku wody na spadek plonów z ich pól. Ponadto służy do ostrzegania przed zagrożeniami atmosferycznymi, co poprawia bezpieczeństwo mieszkańców regionu – powiedziała Agnieszka Ryś, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Stacji na terenie województwa będzie 12, w tym dwie w naszym powiecie. Jedna w gminie Moszczenica, druga w gminie Wolbórz. Stacje meteorologiczne wykonują pomiary: opadów atmosferycznych, nasłonecznienia, temperatury gruntu, temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru.  – Każda z wytypowanych gmin otrzyma 100 tys. zł. co pozwoli na pokrycie 100% kosztów kwalifikowanych projektu, który zakłada, że prace przy budowie i wyposażeniu ogródków meteorologicznych mają zakończyć się do końca tego roku. Gminy te nie zostały wybrane przypadkowo – wytypowano je we współpracy z Państwowym Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Wybór tych a nie innych lokalizacji pozwoli na uzupełnienie tzw. „białych plam” w istniejącej sieci stacji w naszym województwie. – powiedziała Magdalena Spólnicka, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Pozostałe gminy, które otrzymają wsparcie: Drużbice, Łanięta, Góra św. Małgorzaty, Zduny, Brójce, Opoczno, Kiełczygłów, Poddębice, Biała Rawska, Błaszki.

reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwiązkowcy zablokowali tory w Katowicach. Protest przeciw zwolnieniom w PKP Cargo
Następny artykuł4-latek sam podróżował tramwajem. Policjanci pomogli mu bezpiecznie wrócić do domu