To, jak różne miejsca w województwie śląskim są dostosowane do potrzeb osób głuchych i niewidzących, sprawdzali społecznicy ze stowarzyszenia Bona Fides.
Okazało się, że w większości urzędów takie osoby mogą liczyć na pomoc. Jednak w Dąbrowie Górniczej ochroniarz w urzędzie miejskim poradził osobie głuchej i niewidomej, że powinna przyjść z opiekunem. Z kolei w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku na pytanie o ofertę dla osób z niepełnosprawnościami, ekspert Bona Fides otrzymał odpowiedź, że powinien się udać do Domu Pomocy Społecznej.
Po remontach ulic mniej wystających włazów i słupków
Społecznicy Bona Fides sprawdzali również, jak poradzą sobie niewidomi z samodzielnym poruszaniem się po miejskich placach i ulicach. Generalny wniosek: w miejscach, które ostatnio zostały wyremontowane, widać poprawę.
– Tylko w jednym na 32 sprawdzane miejsca po remoncie napotkano na wystające włazy oraz słupy czy słupki – mówi Grzegorz Wójkowski, szef stowarzyszenia Bona Fides. Przypomina, że przed remontami taka sytuacja zdarzyła się aż w 22 miejscach na 36 monitorowanych.
Innym przykładem są ścieżki dostępu dla osób niewidomych, tutaj już nie jest tak dobrze.
– W trakcie monitoringu na 36 centralnych placów i ulic jedynie w Tychach na alei Niepodległości natrafiono na ścieżki dostępu, które prowadziły do przystanków komunikacji miejskiej. W przypadku przestrzeni poddanych remontowi w ostatnich latach podobne rozwiązania znaleziono tylko w sześciu miejscach na 32 sprawdzane – mówi Wójkowski.
Pracownicy kina Światowid znają język migowy
Osoby głuche i niedosłyszące mogą liczyć na udogodnienia, których niedawno jeszcze nie było.
„Przykładem może być Światowid w Katowicach, który choć jest niewielkim studyjnym kinem, to w ostatnim okresie wprowadził wiele rozwiązań, dzięki którym staje się miejscem dostępnym dla osób głuchych i niedosłyszących. Duża sala kina jest wyposażona w pętlę indukcyjną; pracownicy kasy mieli lekcje z podstaw migowego, a także byli szkoleni z zasad komunikacji z widzami głuchymi; kino, kiedy to jest możliwe, korzysta z opcji napisów specjalnie dostosowanych do osób głuchych; prowadzi także działania w zakresie pozyskiwania audiodeskrypcji do filmów i organizuje pokazy dla dzieci wrażliwych sensorycznie” – czytamy w raporcie Bona Fides.
Pozytywną opinię społeczników dostała też Zagłębiowska Mediateka, gdzie utworzono stanowisko komputerowe z udogodnieniami dla osób niewidomych i słabowidzących.
Dobrze wypadło Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Siedziba starostwa wyposażona jest w wiele rozwiązań zapewniających dostęp dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Część z nich rzadziej lub częściej występowała także w innych budynkach publicznych na terenie regionu, ale już np. oznaczenie schodów za pomocą zmiennej faktury, wypukłe oznaczenia na drzwiach informujące o przeznaczeniu pomieszczeń czy działającą poprawnie pętlę indukcyjną znaleźć można było tylko i wyłącznie w Pszczynie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS