A A+ A++
W tyskich obchodach udział wzięli m.in. wicemarszałek senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz poseł Borys Budka. Fot. Kamil Peszat

Za nami 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wielu miejscach odbywały się obchody niepodległościowe oraz wydarzenia towarzyszące. Kulminacja nastąpiła pod Pomnikiem Niepodległości przy urzędzie miasta, gdzie liczne delegacje złożyły kwiaty.

Już o 9 rano rozpoczęło się pierwsze wydarzenie towarzyszące czyli 3. Rajd Rowerowy Granicami Miasta zorganizowany przez Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY. Równo godzinę później na Rynku przy dźwiękach Hymnu Narodowego wciągnięto flagę na nowo postawiony masz ufundowany przez miasto na wniosek mieszkańców (trzy kolejne powstały przy urzędzie miasta, jeden z nich w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”). Natomiast o 10.30 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę, w której udział wzięła miejska delegacja w składzie: Hanna Skoczylas (zastępca prezydenta do spraw zrównoważonego rozwoju), Barbara Konieczna (przewodnicząca RM) Igor Śmietański (zastępca prezydenta do spraw gospodarki przestrzennej) oraz radne Anita Skapczyk i Urszula Paździorek-Pawlik. Tego dnia w kościele pw. św. Krzysztofa zgromadziło się jednak dużo więcej osób związanych z życiem miasta, aby wspólnie modlić się za ojczyznę. – Za to dobro, któremu na imię Ojczyzna składamy panu Bogu dzięki oraz wspominamy tych, którzy za naszą wolność i niepodległość zapłacili najwyższą cenę – mówił ks. proboszcz Robert Błotko. Msze świętą uświetnił występ chóru Cantate Deo.

Po mszy harcerze związani z Hufcem Ziemi Tyskiej rozdawali przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury (organizatory obchodów) polskie flagi oraz ponieśli stumetrową biało-czerwoną podczas przemarszu, który prowadziła Orkiestra Dęta KWK Piast. Flagę narodową podtrzymywali m.in. wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morwawska-Stanecka, posłowie Borys Budka i Michał Gramatyka oraz miejska delegacja wraz z radnymi różnych klubów. Gdy korowód dotarł pod urząd miasta rozpoczęły się uroczystości wciągnięciem polskiej flagi na masz w towarzystwie flagi Unii Europejskiej i Tychów.

– Dziś, w 104. rocznicę odzyskania niepodległości, jak co roku stajemy w tym miejscu, by dać dowód naszej pamięci i uznania, a także złożyć podziękowania i hold tym, którzy swym męstwem, bohaterstwem i odwagą, nie pozwolili wymazać Polski z serc Polaków – czytał list prezydenta miasta Andrzeja Dziuby jego zastępca Igor Śmietański. – To właśnie dzięki nim żyjemy dziś w niepodległym państwie. W poczuciu bezpieczeństwa, wolności i dumy. 11 listopada to dzień, w którym wspominamy bohaterów walk o niepodległość. Pamiętamy o represjach, szykanach i poniżeniach, których doświadczali. O krwawych konfliktach i życiu w ciągłym strachu. Zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, toczy się wojna, a tysiące osób cierpi, tracąc swoich bliskich, swoje domy i dorobek całego życia. Doceniamy poświęcenie naszych rodaków, którzy za to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju, oddali swoje zdrowie i życie. Zatrzymajmy się na chwilę i wspomnijmy męstwo naszych przodków, którzy przez 123 lata nie zapomnieli o swoich korzeniach i nigdy nie stracili wiary w odzyskanie wolności. Pielęgnujmy pamięć o bohaterach, to nasz obowiązek, ale także wielka odpowiedzialność Musimy pamiętać, że niepodległość nie została nam dana zawsze, a wolna i niepodległa Ojczyzna jest naszą największą wartością – zakończył czytać Igor Śmietański.

Po czym dodał od siebie: – Dziś po blisko 9 miesiącach wojny za naszą wschodnią granicą chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy: wszystkim służbom (policji, straży miejskiej, straż pożarnej), instytucjom miejskim i rządowym, organizacjom społecznym i charytatywnym, pracownikom urzędu miasta a przede wszystkim wam drodzy tyszanie. Za trud, za pracę, za serce, za proste gesty okazywane na co dzień, dzięki którym naszym nowym sąsiadom uciekającym przed koszmarem wojny żyje się w Tychach po prostu łatwiej.

Po złożeniu kwiatów przez liczne delegacje uczczono minutą ciszy poległych za niepodległość przy melodii „Spij kolego”, po czym zaproszono wszystkich obecnych na wojskową grochówkę i prezentację edukacyjno-historyczna przygotowaną przez Stowarzyszenie Piechota z Wodzisławia Śląskiego. Kwiaty tego dnia również złożono pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, zaś oficjalne obchody zakończył koncert „Echa romantyzmu” przygotowany przez Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile wykonany w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLista zakażeń koronawirusem w powiatach Wielkopolski (12 listopada 2022)
Następny artykułScholz: Dyplomatyczne zakończenie wojny w Ukrainie obecnie niemożliwe