A A+ A++

Ewolucja to niezwykły i długotrwały proces, pełen losowych przyspieszonych okresów aktywności, odpowiedzialnych za różnorodność życia na naszej planecie. Zachodzą one zarówno na dużą skalę, jak w przypadku ewolucji bardziej wydajnych kończyn, jak i na mikroskopijnym poziomie komórkowym, gdy formowały się różne części komórki.

Teraz zespół naukowców wykrył oznaki ważnego wydarzenia w historii życia, które prawdopodobnie nie miało miejsca od co najmniej miliarda lat. Zaobserwowali oni pierwotną endosymbiotyczną fuzję – dwa organizmy życiowe łączące się w jeden. To niezwykle rzadkie wydarzenie, które miało miejsce między typem obfitej morskiej glony a bakterią, zaobserwowano w warunkach laboratoryjnych. Dla porównania, ostatni raz, gdy coś takiego się wydarzyło, rośliny zaczęły pojawiać się na naszej planecie.

Odkrycie to zostało opisane w dwóch artykułach opublikowanych niedawno w czasopismach “Cell” i “Science”. Ujawniają one, że w wyniku fuzji glonu i bakterii powstał nowy organellum nazwany “nitroplastem”, który jest w stanie wiązać azot z atmosfery i przekształcać go w amoniak, niezbędny do procesów komórkowych.

Pierwotna endosymbioza, w której organizm gospodarza staje się fundamentalny dla funkcji innego organizmu, wydarzyła się tylko trzy razy w historii. Wszystkie te przypadki były przełomowe dla ewolucji, ponieważ połączenie z gospodarzami stało się kluczowe dla przetrwania endosymbiontów.

Pierwszy z nich miał miejsce około 2,2 miliarda lat temu, gdy pojedyncza komórka organizmu zwanego archeonem połknęła bakterię, która ostatecznie stała się mitochondrium. To wyspecjalizowane organellum, znane jako “elektrociepłownia komórki”, umożliwiło powstanie organizmów złożonych. Około miliard lat temu wydarzyło się to ponownie z chloroplastami, dając nam rośliny.

W najnowszym przypadku endosymbiozy glony Braarudosphaera bigelowii wchłonęły cyanobakterię UCYN-A, która pomaga im wiązać azot z atmosfery. Naukowcy stwierdzili, że ta symbioza jest tak ścisła, że UCYN-A można uznać za pełnoprawne organellum, nazwane “nitroplastem”.

Odkrycie to otwiera nowe perspektywy badawcze i może mieć szerokie zastosowania, na przykład w rolnictwie, poprzez lepsze zrozumienie mechanizmów wiązania azotu. Choć nitroplast zaczął ewoluować zaledwie około 100 milionów lat temu, to jego powstanie jest równie przełomowe, jak narodziny mitochondriów czy chloroplastów.

Słowa kluczowe:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie ośmielił się go zwolnić żaden prezydent USA. Miał materiały na wszystkich
Następny artykułNowe uprawnienia dla abonentów już od jesieni?