A A+ A++

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej czynna jest niezwykle interesująca wystawa, która na przykładzie prezentowanych eksponatów pokazuje, jakie zadania stoją przed muzeum i muzealnikami oraz jaką rolę odgrywają darczyńcy oferujący muzeum przedmioty, które niejednokrotnie mają dużą wartość historyczną.

Wystawa nosi nieco enigmatyczny tytuł „Po pierwsze gromadzić. Najciekawsze nabytki muzealne z lat 2012-2022”. O wyjaśnienie poprosiliśmy Katarzynę Winiarską, kuratorkę wystawy.

– „Po pierwsze gromadzić” to nawiązanie do Ustawy o muzeach z dnia 21 listopada 1996 roku, która w artykule drugim nakazuje „gromadzenie dóbr kultury w statutowo określonym zakresie”. To nasze zadanie gromadzić, opracowywać, katalogować, konserwować i w końcu udostępniać muzealia społeczeństwu.

Katarzyna Winiarska, kuratorka wystawy.

Na wystawie są różne eksponaty, jest ząb mamuta sprzed pięćdziesięciu tysięcy lat i za przeproszeniem damskie majtki. Skąd ta różnorodność?

– Takiej przekrojowej wystawy nabytków, w dodatku obejmującej wszystkie działy w naszym muzeum, chyba jeszcze nie było. Z ogromnej liczby muzealiów pozyskanych w latach 2012 – 2022 zespół kuratorski zdecydował się pokazać ponad sześćset eksponatów z dziedziny: archeologii, archiwaliów, etnografii, falerystyki, grafiki, ikon, ikonografii, malarstwa, mebli, militariów, numizmatyki, przyrody, realiów, rzemiosła, rzeźby, tkanin i variów. Znalazły się na niej między innymi pamiątki po Henryku Jaskule, Władzie Majewskiej, fragment spuścizny po Jerzym Niementowskim i prace ze stale uzupełnianej kolekcji dzieł Mariana Strońskiego. Do muzeum trafiły też kolekcje duże, czasem latami gromadzone przez pasjonatów, jak na przykład piękny zbiór damskich kapeluszy Joanny Bernaczek, bardzo różnorodna kolekcja sztuki Jana Szula, czy imponujący zbiór grafik Krzysztofa Skórczewskiego zebrany przez Dariusza Bielca. Wśród nabytków znajdują się między innymi zęby trzonowe mamuta z epoki plejstocenu, neolityczne kamienne toporki, dokument z końca osiemnastego wieku powołujący Wawrzyńca Bandrowskiego na urząd na Zamku Przemyskim. Pokazaliśmy też zbiór intymnych rysunków Danuty Leszczyńskiej Kluzy i Józefa Kluzy, karykatury osób związanych z Towarzystwem Dramatycznym Fredreum autorstwa Franciszka Zalewskiego, czy ampułkę ze szczepionką Rudolfa Weigla, a także najdziwniejszy eksponat – maskę przeciwgazową dla konia i wiele innych.

Ząb trzonowy mamuta.

Jak te przedmioty tutaj trafiły?

– Muzeum nabywa dobra kultury poprzez dary, zakupy i przekazy. Kupuje przedmioty od osób prywatnych, ale także w domach aukcyjnych i sklepach z antykami. Z uwagi na położenie Przemyśla blisko granicy z Ukrainą, przekazy pochodzą najczęściej od Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, na przykład prezentowana tu kolekcja koszulek z ikon przemycanych ze wschodu. Jednak największa część nabytków muzealnych to dary i ta wystawa jest ukłonem w kierunku darczyńców, mieszkańców Przemyśla, ale również osób z zagranicy. Jest wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich, którzy chcieli, żeby wartościowe dla nich przedmioty, nierzadko pamiątki rodzinne, znalazły się akurat tutaj, w przemyskiej instytucji, która jest skarbnicą pamięci. Dlatego mając jakąś starą, niepotrzebną już rzecz, warto przyjść do nas, zapytać się, poradzić, co dalej z tym zrobić.

Dziękuję za wprowadzenie do wystawy.
Jacek Szwic

Kolekcja damskich kapeluszy.

Prace przy przygotowaniu wystawy wykonał zespół kuratorski: Anna Durkacz-Foremska (zbiory numizmatyczne), Danuta Kalinowska (zbiory etnograficzne), Karol Kicman (zbiory militariów), Katarzyna Kostecka (zbiory archiwaliów i realiów), Magdalena Krzemińska (zbiory archeologiczne), Bożena Mocarska-Szwic (zbiory przyrody), Dorota Stonawska (zbiory tkanin, rzeźby i sztuki medalierskiej), dr Marta Trojanowska (zbiory ikon), Katarzyna Winiarska (zbiory malarstwa, rysunku i grafiki), Maria Wołk (zbiory ikonografii), Dorota Zahel (zbiory mebli, rzemiosła, techniki i variów). Natomiast autorem aranżacji jest Michał Krzemiński.

Fragment wystawy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTego nie dało się uniknąć. Legia pożegnała piłkarza. Wiemy, gdzie trafi
Następny artykułАпостальскі нунцый Антэ Ёзыч на развітанне з беларусамі заклікаў іх маліцца за ўрад