A A+ A++

Kontrola dotyczyła działań w latach 2018–2020. Obok urzędów wojewódzkich zbadano także między innymi działania gmin i szkół na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych.

Kontakty z policją

NIK skontrolował sześć urzędów wojewódzkich, w tym także opolski. Jak się okazuje, wszyscy wojewodowie powołali pełnomocników ds. mniejszości, będących z reguły pracownikami urzędu. W żadnym urzędzie natomiast nie stworzono pisemnych zasad koordynowania działań na rzecz mniejszości.

Urzędy też podejmowały różne działania na rzecz przeciwdziałania naruszaniu praw mniejszości. Opolski urząd jako jeden z dwóch ograniczał się w tym względzie do pozyskiwania informacji o zdarzeniach, które naruszały prawa mniejszości od policji.

Inne urzędy jak dolnośląski, małopolski czy podkarpacki, organizowały np. konferencje dotyczące przestrzegania praw mniejszości, prowadzono też programy skierowane do młodzieży dotyczące tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

Uczniowie rezygnują z nauki języka

Wśród 12 gmin, które skontrolował NIK, były Chrząstowice i Dobrodzień. Z raportu pokontrolnego wynika, że tylko trzy gminy w tym Chrząstowice przeprowadziły diagnozę potrzeb społeczności mniejszościowej w formie przygotowania strategicznych dokumentów. Zbadano też, w jaki sposób gminy zlecały zadania dotyczące wspierania kultury mniejszości. W konkursach dopatrzono się nieprawidłowości, ale nie dotyczyło to gmin z Opolszczyzny.

Skontrolowano także 12 szkół podstawowych, w tym szkoły z Dobrodzienia i Chrząstowic. Okazuje się, że to właśnie w opolskich szkołach w ciągu dwóch poprzednich lat rodzice złożyli najwięcej oświadczeń o rezygnacji ucznia z nauki języka mniejszości – w tym przypadku j. niemieckiego.

Jak wyjaśnia NIK, to jednak efekt decyzji MEN, z powodu której uczniowie objęci nauka języka niemieckiego jako języka mniejszości nie mogli się już uczyć tego języka także jako języka obcego nowożytnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł''Czy wyraża pan żal i ubolewanie''? Sędzia z Krakowa musi się tłumaczyć ze swoich wypowiedzi
Następny artykułNietrzeźwi kierujący z weekendu