A A+ A++

Po incydencie z udziałem prowokatorów w moskiewskim Stowarzyszeniu Memoriał policja zażądała od organizacji dokumentów z całego okresu jej działalności, w tym dokumentów finansowych. Poinformował o tym szef Memoriału Jan Raczyński.

Został on wezwany do wydziału MSW ds. bezpieczeństwa ekonomicznego i przeciwdziałania korupcji. Policjanci zażądali przedstawienia dokumentów z całego okresu działalności Memoriału, m.in.: rejestracji, statutów, uchwał o mianowaniu władz stowarzyszenia, listy pracowników, kredytodawców i inwestorów, a także innych dokumentów finansowych i administracyjnych.

Moskwa: atak na pokaz filmu współorganizowanego przez Instytut Polski WIDEO

Policja zażądała też kopii filmu „Obywatel Jones”, na którego pokaz wdarli się prowokatorzy. Projekcja filmu wyreżyserowanego przez Agnieszkę Holland opowiadającego o Wielkim Głodzie na Ukrainie organizowana była wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie.

Żądania policji nie mają żadnego związku z atakiem na Memoriał – powiedział Jan Raczyński.

Rosyjski Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia apelacji historyka Memoriału Jurija Dmitrijewa

Instytut Polski wyraził solidarność ze Stowarzyszeniem Memoriał, którego siedziba – jak podkreślił – „stała się obiektem przestępczej agresji”.

– Napad zorganizowanej bojówki, złożonej z zamaskowanych młodych mężczyzn na prowadzony w siedzibie moskiewskiego Memoriału pokaz, udostępnionego przez Instytut Polski filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, uważamy za atak na historyczną prawdę i prawo do upowszechniania wiedzy o tej prawdzie – oświadczyła polska placówka.

Zdaniem instytutu nie jest przypadkiem, że właśnie ten film stał się obiektem agresji.

– Opowiada on bowiem o tym, jak w latach 30. stalinowskim władzom ZSRR w wielkiej mierze udało się – drogą kłamstw, manipulacji i szantaży – spowodować, że świat nie uwierzył i przemilczał spowodowany przez kolektywizację głód, dziesiątkujący wówczas mieszkańców radzieckiej wsi. Ci, którzy dziś zdecydowali o wysłaniu bojówki na pokaz tego konkretnego filmu, stają w tej sprawie po stronie ówczesnych stalinowskich władz, i chcieliby znów zamilczeć historyczną prawdę o tej zbrodni – czytamy w oświadczeniu.

Zapowiedział także, że po uzyskaniu zgody właścicieli praw autorskich pokaże film „Obywatel Jones” w internecie.

17 stycznia 1945. Polsko-rosyjski spór o wyzwolenie Warszawy ocenia historyk Memoriału

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAddison Rae: Gwiazda TikToka na stałe usunięta z platformy
Następny artykułW poniedziałek FKS PGE Stal Mielec zagra z Zagłębiem Lubin